top of page
download_edited.png

DIVOKÝM KURDISTÁNEM

Jedinečný dobrodružný poznávací zájezd do Iráckého Kurdistánu vás pozve do divoké krajiny hor a kaňonů, orientálnách bazarů, mešit a klášterů i k setkání s neuvěřitelně pohostinnými Kurdy.

Letecky
z Prahy
Města
Skupiny
6 - 12 osob
Památky
Náročnost
Příroda a venkov
Komfort
Místní život

10 dní

záloha 10%

24.2. - 5.3.2023
21.9. - 30.9.

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE ZE ZÁJEZDU

Fotky řeknou víc než tisíc slov

POPIS ZÁJEZDU

POPIS ZÁJEZDU

Název našeho zájezdu Divokým Kurdistánem, jsme si vypůjčili z románu Karla Maye. Kurdistán je divoký svou rozmanitou přírodou hor, kaňonů řek a jezer, ale Kurdové jsou velmi přátelští a pohostinní. Autonomní region iráckého Kurdistánu funguje v podstatě jako samostatný stát a pro cestovatele je naprosto bezpečný. Vydejte se s námi objevit panenskou přírodu, historické památky a hlavně se seznámit s místními neuvěřitelně milými lidmi.

Dobrodružný poznávací zájezd do iráckého Kurdistánu jsme dali dohromady s Havalem, nejlepším místním průvodcem. Ukážeme vám pravou tvář Kurdistánu. Navštívíme autentické bazary starých měst, Erbíl, jezídské i křesťanské kláštery, zaplaveme si v horských říčkách a jezerech, vydáme se na horskou túru a přespíme u místních. Seznámíme se i s nedávnou pohnutou historií regionu, navštvíme bývalé Saddámovo letní sídlo a potkáme se s Pešmergy, statečnými kurdskými bojovníky, kteří porazili ISIS.

Budeme se bavit s místními, na trzích ochutnáme všemožné dobroty a večer si popovídáme nad šálkem výborného čaje a třeba i s vodní dýmkou.

A zažijeme spoustu dalších dobrodružství a zážitků v této nádherné a bezpečné zemi! Koukněte se sami do programu zájezdu. ​

Naším cílem je, aby celý zájezd proběhl v pohodové a přátelské atmosféře, protože přesně takový je i samotný Kurdistán.

topography%203_edited.png

Co mám v ceně?

 • letecká doprava: Praha - Erbíl - Praha s 20 Kg odbaveným zavazadlem, s 1 přestupem

 • ubytování: 9x hotel 4*, 1x home stay (u místních)

 • strava: snídaně, 1x večeře

 • přesuny: klimatizovaný mikrobus

 • český průvodce: po celou dobu

 • místní průvodce: po celou dobuě

 • všechny vstupy

 • informační materiály

 • pojištění proti úpadku CK

Co nemám v ceně?

 • cestovní pojištění a pojištění storna

 • stravu kromě uvedené

 • spropitné

 • víza

 • fakultativní aktivity

 • příplatek za 1 lůžkový pokoj 6000 Kč

CO JE V CENĚ
PRŮVODCI

PROGRAM ZÁJEZDU

DEN 1 - Erbíl

 

Odpolední přílet do Erbílu, prohlídka trhu a ubytování.

DEN 2 - Erbíl - Dohúk
 
Ráno se setkáme s Havalem a hned se vydáme na cestu do města Dohuk. Nejprve se zastavíme blízko check pointu do federálního Iráku, kde si ukážeme frontovou linii, na které do roku 2017 stál ISIS. Odtud se pak vypravíme do kláštera Mar Mattai, který byl postaven ve 4. století a je suverénně nejstarším křesťanským klášterem v iráckém Kurdistánu. Od kláštera také uvidíme území, které bylo ještě donedávna v rukou ISIS. Další část
 dne věnujeme návštěvou posvátného místa jezídů Lališ, kteří s v posledních letech prošli krutou genocidou. 

Po obědě se vydáme na průzkum asyrského archeologického naleziště Kinnis Bavian, kde budeme obdivovat pozoruhodné skalní reliéfy. Poslední zastávkou bude křesťanské město Alqosh, kde se dříve mniši ukrývali v jeskynních a najdeme zde další starý klášter.

Na večer se přesuneme do města Dohúk, kde se ubytujeme v hotelu.

DEN 3 - okolí Dohúku
 
Po snídani se vydáme do hor blízko tureckých hranic a vydáme se na pěší procházku úzkým kaňonem s křišťálově čistou vodou a vodopády Gali Sheran. Můžeme se to osvěžit a zaplavat si. Poté se budeme vracet pomalu zpět. Navštívíme město v oblacích, osadu na náhorní plošině, která byla asyrským městem známým jako
Amedi od 25. století př. n. l. do konce 7. století př. n. l., kdy došlo k pádu Asyrské říše. Budeme mít také možnost navštívit ruiny jednoho ze slavných Saddámových sídel. Na večer se vrátíme zpět do Dohúku.

 
DEN 4 - cesta k syrským hranicím a do města Akra
 
Ráno po snídani pojedeme více než hodinu, abychom dojeli k řece Tigris, přes kterou můžeme vidět syrskou vesnici. Na břehu řeky stojí starý kostel. Dále se vydáme do města Zakho, kde stojí nádherný Dalalský most, který postavili pravděpodobně Římané. Poté se zastavíme u Mosulské přehrady, kde se můžeme vykoupat. Na večer přijedeme do starého města Akra, působivě vystaveného v prudkém svahu tradičním kurdským způsobem, kde střecha jednoho domu slouží jako terasa domu nad ním. Propleteme se jeho uličkami a vystoupáme až na vrchol kopce s působivými výhledy. Večer se vrátíme do Erbílu, kde se ubytujeme.

DEN 5 - výlet do horské oblasti Barzan
 

Po snídani se vydáme do nádherné horské oblasti u tureckých hranic. Nejprve se zastavíme u letního sídla současného kurdského prezidenta, kde si dopřejeme kratší procházku s dechberoucími výhledy na kaňon s meandrující řekou na jeho dně. Po obědě v restauraci u řeky se vydáme na další túru údolím s říčkou a vodopády, kde se můžeme osvěžit v příjemně chladných vodách. Narazíme tu pravděpodobně na mnoho piknikujících místních rodin. Zbyde-li čas a síla navštívíme ještě Shandar, slavnou neandrtálskou jeskyni, kde byly nalezeny pozůstatky 10 neandrtálců. Na večer přijedeme do města Soran, kde se ubytujeme. 
 
DEN 6 - vysokohorská turistika v pohoří Halgord
 

Po snídani se vydáme do pohoří Halgord, kde se nachází nejvyšší hora iráckého Kurdistánu (3607 m.n.m.). Vyjedeme do výšky cca. 1800 m.nm. a vydáme se po nenáročné cestě s nádhernými výhledy na zasněžené štíty hor až do 2500 metrů. Po cestě budeme svědky minových polí a nevybuchlé munice z dob Irácko - Íránské války. Po výstupu zajedeme do města, kde nakoupíme na večerní grilování a přesuneme se do horské chaty s bazénem, kde si užijeme společný večer v nádherném prostředí ovocných sadů nad kaňonem s divokou řekou pod pásmem velehor, které tvoří hranici s Íránem.
 
DEN 7 - cesta slavnou Hamilton road
 
Po snídani se vydáme na scénickou a slavnou Hamiltonovu silnici
Silnici, která je všeobecně považována za jeden z největších inženýrských počinů 20. století, navrhl v letech 1928-1932 Archibald Hamilton, rodák z Nového Zélandu.  Klikatí se neuvěřitelnými scenériemi, od soutěsek, kaňonů, řek až po hory. Po cestě se zastavíme u vodopádu Gali Ali Bag, původní Hamiltonovy silnice, hory Korek a vodopádu Bekhal. Vydáme se také na cca. 2 hodinovou túru krásným kaňonem Rawanduz, který rozděluje stejnojmenné město. Na večer přijedeme do Erbílu, kde se ubytujeme.

DEN 8 - Město Koya a jezero Dukan
 

Po snídani se vydáme na hodinovou cestu do města Koya, kde navštívíme bazar s pozůstatky staré karavanserie. Místní trh byl ponechán v původní podobě a některé dveře a brány pocházejí ze 13. století. Čeká nás tu opravdu autentický zážitek.

Po obědě se vydáme ke krásnému jezeru Dukan, kde si budeme moct odpočinout a zaplavat si. Pro zájemce je možné také zapůjčení motorového člunu a objevování jeho pobřeží. Odpoledne dojedeme do Sulajmáníje, kde bude čas na prohlídku trhu a ubytujeme se. Předtím ale stihneme vyhlídku z kopce nad městem, kde je krásný západ slunce.

DEN 9 - Červené muzeum
 
Po snídani se vydáme na návštěvu
Červeného vězení, nechvalně známé budovy, kde Saddámovi pohlaváři věznili tisíce kurdských civilistů , které vystavovali nejhoršímu mučení. Dnes je zde působivá expozice genocidy a také války proti ISIS. V Sulajmánii také navštívíme mešitu a po obědě se vydáme na cestu do Erbílu.

DEN 10 - Erbíl

Poslední den si prohlédneme nejstarší nepřetržitě obývané sídlo na světě - Erbilskou citadelu. Slavný bazar nám umožní nahlédnout do historie Mezopotámie- vůně koření, barvy koberců a slavné čajovny a kebabárny. Otevřena je také nejkrásnější mešita v Kurdistánu, kterou bychom si neměli nechat ujít.

Odlet je v odpoledních hodinách.

Mapa zájezdu

Průvodci zájezdu

17873336833470724.jpg

Omar Jamaein

Majitel CK a průvodce

"Nezaložil jsem si cestovku, abych seděl v kanceláři, ale abych cestovatelům ukazoval svět."

Omar je nadšený cestovatel se slabostí pro Blízký východ. Nejvíc si užívá méně turistická místa, kontakt s místními obyvateli a trhy. Má rád historii a o země kam cestuje se zajímá z hlubšího kontextu než pouze turistického. Rád vyráží i do přírody na dlouhé treky. Na průvodcovské práci miluje energii, kterou čerpá z nadšení cestovatelů, kteří jsou v zemi poprvé. 

OMAROVY TERMÍNY:

15.5. - 24.5.2022

Jakub Žižka

Jakub Žižka

Průvodce Blízkého východu

"Průvodcování v Íránu pro Omarovu cestovku dělám jako koníčka a doufám, že je to znát"

Jakubovy cesty vždy směřovaly spíše na východ, a tak se přes země Balkánu dostal na Blízký východ, kde se mu tak zalíbilo, že se tam rád vrací. Jako průvodce rád pomáhá lidem objevovat nová místa a přinášet jim neopakovatelné zážitky. Sám si pak s oblibou vychutnává místní speciality. Destinace, kde Jakuba potkáte, většinou nejsou na obálkách časopisů. Jsou to spíše místa, která mají silné příběhy.

KUBY TERMÍNY:

30.9. - 9.10.2022

Haval Qahraman - průvodce CK HAMIDI.jpg

Haval Qahraman

Místní průvodce

"Doufám, že budu mít příležitost udělat z vaší cesty po Kurdistánu nezapomenutelný zážitek."

Haval je jedničkou mezi průvodci doporučovanými serverem Tripadvisor.com v iráckém Kurdistánu. V roce 2010 se stal průvodcovským průkopníkem v regionu a v roce 2012 byl doporučen v průvodci od Lonely Planet . Pochází z kurdského Erbílu a má hluboké znalosti o Kurdistánu i Iráku. V době války proti ISIS pracoval jako fixer a řidič pro novináře a humanitární pracovníky. Cestovatele rád zve na návštěvu a večeři ke své rodině, na což se můžete těšit i vy na našem zájezdu. Haval je muž se srdcem na dlani a špička v oboru.

HAVALOVY TERMÍNY:

vždy

Důležité informace

 • vzhledem k místním specifikům je itinerář flexibilní a v průběhu zájezdu může dojít k jeho změně

 • zájezdy se konají v malých skupinách maximálně 12 účastníků - průměrný počet účastníků je 8

​​

 • odlet je z Prahy s jedním přestupem se společností Austrian nebo Turkish Airlines

​​

 • přesuny po Kurdistánu probíhají klimatizovaným mikrobusem

​​

 • český průvodce je přítomen po celou dobu zájezdu

 • místní průvodce je také přítomen po dobu zájezdu

 • zájezd je se zahrnutou snídaní a nepřijdete tak o ochutnávání místních specialit, budeme jíst jako místní

​​

 • minimální počet závazně přihlášených účastníků pro konání zájezdu je 6

​​

 • pro vstup do Iráckého Kurdistánu není potřeba vízum, povolení ke vstupu dostanete na letišti v Erbílu​

 • v Kurdistánu je omezená možnost používání mezinárodních platebních kartet. Doporučuje se tedy mít při cestě dostatečnou zásobu hotovosti včetně rezervy pro případné nečekané události. V Kurdistánu lze v bankách a směnárnách bez problémů směňovat měny USD a EUR na místní měnu.

 • není vyžadován zvláštní Dress code, Kurdky se oblékají překvapivě uvolněně a především ve městech většina z nich ani nenosí šátky. Určitá střídmost se ale doporučuje.

PROGRAM
MAPA
DŮLEŽITÉ INFORMACE
bottom of page