download_edited.png

DIVOKÝM KURDISTÁNEM

Jedinečný dobrodružný poznávací zájezd do Iráckého Kurdistánu vás pozve do divoké krajiny hor a kaňonů, orientálnách bazarů, mešit a klášterů i k setkání s neuvěřitelně pohostinnými Kurdy.

Letecky
z Prahy
Města
Skupiny
6 - 12 osob
Památky
Náročnost
Příroda a venkov
Komfort
Místní život

10 dní

záloha 10%

15.5. - 24.5.2022

14.10. - 23.10.2022

 

FOTOGALERIE ZE ZÁJEZDU

Fotky řeknou víc než tisíc slov

 

POPIS ZÁJEZDU

Název našeho zájezdu Divokým Kurdistánem, jsme si vypůjčili z románu Karla Maye. Kurdistán je divoký svou rozmanitou přírodou hor, kaňonů řek a jezer, ale Kurdové jsou velmi přátelští a pohostinní. Autonomní region iráckého Kurdistánu funguje v podstatě jako samostatný stát a pro cestovatele je naprosto bezpečný. Vydejte se s námi objevit panenskou přírodu, historické památky a hlavně se seznámit s místními neuvěřitelně milými lidmi.

Dobrodružný poznávací zájezd do iráckého Kurdistánu jsme dali dohromady s Havalem, nejlepším místním průvodcem. Ukážeme vám pravou tvář Kurdistánu. Navštívíme autentické bazary starých měst, Erbíl, jezídské i křesťanské kláštery, zaplaveme si v horských říčkách a jezerech, vydáme se na horskou túru a přespíme u místních. Seznámíme se i s nedávnou pohnutou historií regionu, navštvíme bývalé Saddámovo letní sídlo a potkáme se s Pešmergy, statečnými kurdskými bojovníky, kteří porazili ISIS.

Budeme se bavit s místními, na trzích ochutnáme všemožné dobroty a večer si popovídáme nad šálkem výborného čaje a třeba i s vodní dýmkou.

A zažijeme spoustu dalších dobrodružství a zážitků v této nádherné a bezpečné zemi! Koukněte se sami do programu zájezdu. ​

Naším cílem je, aby celý zájezd proběhl v pohodové a přátelské atmosféře, protože přesně takový je i samotný Kurdistán.

topography%203_edited.png

Co mám v ceně?

 • letecká doprava: Praha - Erbíl - Praha s 20 Kg odbaveným zavazadlem, s 1 přestupem

 • ubytování: 9x hotel 4*, 1x home stay (u místních)

 • strava: snídaně, 1x plná penze

 • přesuny: klimatizovaný mikrobus

 • český průvodce: po celou dobu

 • místní průvodce: po celou dobuě

 • všechny vstupy

 • informační materiály

 • pojištění proti úpadku CK

Co nemám v ceně?

 • cestovní pojištění a pojištění storna

 • stravu kromě uvedené

 • spropitné

 • víza

 • fakultativní aktivity

 • příplatek za 1 lůžkový pokoj 6000 Kč

 
 

PROGRAM ZÁJEZDU

DEN 1 - Erbíl

 

Odpolední přílet do Erbílu, prohlídka trhu a ubytování.

DEN 2 - Erbíl - Dohúk
 
Ráno se setkáme s Havalem a hned se vydáme na cestu do města Dohuk. Nejprve se zastavíme v klášteře Mar Mattai, který byl postaven ve 4. století a je suverénně nejstarším křesťanským klášterem v iráckém Kurdistánu. Od kláštera uvidíme území, které bylo ještě donedávna v rukou ISIS.

Poté se zastavíme u nejstarší přehrady a akvaduktu na světě Jerwana, tato vodní díla nechal v letech 703 - 690 př. n. l. postavit asyrský král Sennacherib. 

Po obědě se vydáme na průzkum asyrského archeologického naleziště Kinnis Bavian, kde budeme obdivovat pozoruhodné skalní reliéfy.

Konec dne věnujeme návštěvou posvátného místa jezídů Lališ, kteří s v posledních letech prošli krutou genocidou. 

Na večer se přesuneme do města Dohúk, kde se ubytujeme v hotelu.

DEN 3 - okolí Dohúku
 
Po snídani se vydáme na návštěvu Mosulského jezera, které bylo dříve známé jako Saddámova přehrada a jedná se o největší vodní nádrž v Iráku. Naší další zastávkou bude město Alqosh, kde se dříve mniši ukrývali v jeskynních. Poté se vydáme k syrským hranicím ke kostelu na břehu řeky Tigris na dohled od vesnice ležící v Sýrii.

Oběd si dáme ve městě Zakho a prohlédneme si římský Dalalský most. Západ slunce si vychutnáme na hoře Zawa, odkud je krásný výhled na Dohúk, kde opět přespíme.
 
DEN 4 - cesta k Saddámovu paláci
 
Ráno po snídani pojedeme více než hodinu, abychom navštívili město v oblacích, osadu na náhorní plošině, která byla asyrským městem známým jako Amedi od 25. století př. n. l. do konce 7. století př. n. l., kdy došlo k pádu Asyrské říše. Budeme mít také možnost navštívit ruiny jednoho ze slavných Saddámových sídel v pohoří Gara. Odpoledne přijedeme do Erbílu, kde se ubytujeme.

DEN 5 - cesta do města Sulajmáníja
 
Po snídani se vydáme na hodinovou cestu do města Koya, kde navštívíme bazar s pozůstatky staré karavanserie. Místní trh byl ponechán v původní podobě a některé dveře a brány pocházejí ze 13. století. Čeká nás tu opravdu autentický zážitek.

Po obědě se vydáme na návštěvu Červeného vězení, nechvalně známé budovy, kde Saddámovi pohlaváři věznili tisíce kurdských civilistů , které vystavovali nejhoršímu mučení. Odpoledne dojedeme do Sulajmáníje, kde bude čas na prohlídku trhu a ubytujeme se.
 
DEN 6 - cesta k íránským hranicím
 
Po snídani se vydáme do Halabdže, které bylo místem masového chemického útoku na kurdské obyvatelstvo, které spáchal baasistický režim. Dnes je zde památník a masový hrob. K návštěvě Kurdistánu patří i projev účasti, kterou návštěvou tohoto místa projevíme. 

Po obědě zamíříme do vesnice Zalm, poslední vesnice v iráckém Kurdistánu u hranic s Íránem, která byla dříve frontovou linií v íránsko-irácké válce. Odtud budeme stát několik metrů od Íránu. Nachází se zde také krásný vodopád, který navštívíme pro trochu odpočinku. Na noc se vrátíme do Sulajmáníje a dopřejeme si pohled na noční město z hory Goya.
 
DEN 7 - cesta slavnou Hamilton road
 
Po snídani se vydáme na scénickou a slavnou Hamiltonovu silnici, cesta bude trvat asi 3,5 hodiny. 
Silnici, která je všeobecně považována za jeden z největších inženýrských počinů 20. století, navrhl v letech 1928-1932 Archibald Hamilton, rodák z Nového Zélandu.  Klikatí se neuvěřitelnými scenériemi, od soutěsek, kaňonů, řek až po hory. Po cestě se zastavíme u vodopádu Gali Ali Bag, původní Hamiltonovy silnice, hory Korek (lanovka) a vodopádu Bekhal. Přespíme v Soranu.

DEN 8 - turistika v kaňonu Rawanduz
 
Po snídani nás čeká pěší výlet nádherným kaňonem Rawanduz s průzračně čistou řekou. Po cestě nás čeká koupání (v případě teplého období), oběd v přírodě a nádherný den v jedné z nejhezčích částí iráckého Kurdistánu. Na noc se opět vrátíme do Soranu

DEN 9 - výlet do krásné oblasti Barzan
 
Po snídani se vydáme do oblasti Barzan, kde nás čeká návštěva jeskyně Shandar, slavné neandrtálské jeskyně, kde byly nalezeny pozůstatky 10 neandrtálců. Navštívíme památník genocidy a pak se vydáme do Gali Sherana, kde si užijeme krátký výlet a koupání v krásné a průzračné řece v horách a cestu starým akvaduktem v úzkém kaňonu.

Na večer se vrátíme do Erbílu.

DEN 10 - Erbíl

Poslední den si prohlédneme nejstarší nepřetržitě obývané sídlo na světě - Erbilskou citadelu. Slavný bazar nám umožní nahlédnout do historie Mezopotámie- vůně koření, barvy koberců a slavné čajovny a kebabárny. Ve městě navštívíme několik obchodů se zbraněmi a vyzkoušíme si výstroj pešmergů. Otevřena je také nejkrásnější mešita v Kurdistánu, kterou bychom si neměli nechat ujít.

Odlet je v odpoledních hodinách.

Mapa zájezdu

Průvodci zájezdu

17873336833470724.jpg

Omar Jamaein

Majitel CK a průvodce

"Nezaložil jsem si cestovku, abych seděl v kanceláři, ale abych cestovatelům ukazoval svět."

Omar je nadšený cestovatel se slabostí pro Blízký východ. Nejvíc si užívá méně turistická místa, kontakt s místními obyvateli a trhy. Má rád historii a o země kam cestuje se zajímá z hlubšího kontextu než pouze turistického. Rád vyráží i do přírody na dlouhé treky. Na průvodcovské práci miluje energii, kterou čerpá z nadšení cestovatelů, kteří jsou v zemi poprvé. 

OMAROVY TERMÍNY:

6.5. - 15.5.2022

Jakub Žižka

Jakub Žižka

Průvodce Blízkého východu

"Průvodcování v Íránu pro Omarovu cestovku dělám jako koníčka a doufám, že je to znát"

Jakubovy cesty vždy směřovaly spíše na východ, a tak se přes země Balkánu dostal na Blízký východ, kde se mu tak zalíbilo, že se tam rád vrací. Jako průvodce rád pomáhá lidem objevovat nová místa a přinášet jim neopakovatelné zážitky. Sám si pak s oblibou vychutnává místní speciality. Destinace, kde Jakuba potkáte, většinou nejsou na obálkách časopisů. Jsou to spíše místa, která mají silné příběhy.

KUBY TERMÍNY:

14.10. - 23.10.2022

Haval Qahraman - průvodce CK HAMIDI.jpg

Haval Qahraman

Místní průvodce

"Doufám, že budu mít příležitost udělat z vaší cesty po Kurdistánu nezapomenutelný zážitek."

Haval je jedničkou mezi průvodci doporučovanými serverem Tripadvisor.com v iráckém Kurdistánu. V roce 2010 se stal průvodcovským průkopníkem v regionu a v roce 2012 byl doporučen v průvodci od Lonely Planet . Pochází z kurdského Erbílu a má hluboké znalosti o Kurdistánu i Iráku. V době války proti ISIS pracoval jako fixer a řidič pro novináře a humanitární pracovníky. Cestovatele rád zve na návštěvu a večeři ke své rodině, na což se můžete těšit i vy na našem zájezdu. Haval je muž se srdcem na dlani a špička v oboru.

HAVALOVY TERMÍNY:

vždy

Důležité informace

 • vzhledem k místním specifikům je itinerář flexibilní a v průběhu zájezdu může dojít k jeho změně

 • zájezdy se konají v malých skupinách maximálně 12 účastníků - průměrný počet účastníků je 8

​​

 • odlet je z Prahy s jedním přestupem se společností Austrian nebo Turkish Airlines

​​

 • přesuny po Kurdistánu probíhají klimatizovaným mikrobusem

​​

 • český průvodce je přítomen po celou dobu zájezdu

 • místní průvodce je také přítomen po dobu zájezdu

 • zájezd je se zahrnutou snídaní a nepřijdete tak o ochutnávání místních specialit, budeme jíst jako místní

​​

 • minimální počet závazně přihlášených účastníků pro konání zájezdu je 6

​​

 • pro vstup do Iráckého Kurdistánu není potřeba vízum, povolení ke vstupu dostanete na letišti v Erbílu​

 • v Kurdistánu je omezená možnost používání mezinárodních platebních kartet. Doporučuje se tedy mít při cestě dostatečnou zásobu hotovosti včetně rezervy pro případné nečekané události. V Kurdistánu lze v bankách a směnárnách bez problémů směňovat měny USD a EUR na místní měnu.

 • není vyžadován zvláštní Dress code, Kurdky se oblékají překvapivě uvolněně a především ve městech většina z nich ani nenosí šátky. Určitá střídmost se ale doporučuje.