download_edited.png

EXPEDICE NA SOKOTRU

Jedinečný expediční zájezd na jedinečný ostrov. Trekking, pláže, místní život.

Letecky
z Prahy
Města
Skupiny
6 - 12 osob
Památky
Náročnost
Příroda a venkov
Komfort
Místní život

10 dní

záloha 10%

30.1. - 8.2.2023
13. - 22.2.2023
6.11. - 15.11.2023

 

FOTOGALERIE ZE ZÁJEZDU

Fotky řeknou víc než tisíc slov

 

POPIS ZÁJEZDU

Pořádáme pro vás jedinečný zájezd expedičního charakteru na Sokotru. Ostrov ležící v Arabském moři nabízí díky své naprosté izolovanosti skutečný přírodní ráj evokující mimozemskou atmosféru. Velké množství endemických druhů rostlin i živočichů, hornaté vnitozemí, četné kaňony s potoky, vodopády a tůněmi, lesy dračinců a bělostné opuštěné pláže lákají k dobrodružné výpravě. 

 

Na našem zájezdu se po ostrově budeme převážně pohybovat pěšky, často v doprovodu velbloudů i v terénních vozech, abychom objevili ta nejodlehlejší místa. Spát budeme především v přírodních tábořištích a doprovázeni budeme zkušenými místními průvodci a kuchaři. O veškeré zázemí bude postaráno. Trekovat budeme v horách, kaňonech i jeskyních a dopřejeme si i dostatek času na relaxaci a koupání jak ve sladkovodních tůních, tak na plážích, kde nenarazíme na jiné návštěvníky. Ostrov obsluhuje pouze jeden let týdně a proto tady nikdy nenarazíte na davy turistů.

Ostrov obývá asi 60 000 Sokotránců, kteří jsou svébytným etnikem a mají vlastní jazyk. Jsou to mírumilovní rybáři a zemědělci a navštívíme jejich tradiční vesnice, lokální trhy a poznáme život, který ještě není ovlivněn globalizací. Ačkoliv ostrov patří oficiálně Jemenu, jeho správu zajišťují Spojené Arabské Emiráty spolu se Saúdskou Arábií a jakékoliv konflikty se mu zcela vyhnuly a nijak ho neovlivnily. Sokotra je 100% bezpečná destinace.

Vydejte se spolu s námi na zájezd, který je v nabídkách českých cestovek naprostou výjimkou, vydejme se spolu na Sokotru.

topography%203_edited.png

Co mám v ceně?

 • letecká doprava: Praha - Sokotra - Praha s 20 Kg odbaveným zavazadlem

 • ubytování: 3x hotel střední kategorie (2x v Abu Dhabí po cestě tam a zpět), 1x eco-lodge, 5x táboření v přírodě ve stanech

 • strava: 7x plná penze s nealko nápoji, 2x snídaně (v Abu Dhabí)

 • přesuny: terénní vozidla, velbloudi, pěšky

 • český průvodce

 • místní průvodce

 • vstupy: veškeré vstupy a poplatky, lodní výlet

 • transport zavazadel: během treku

 • vybavení k táboření: stan, karimatka

 • místní kuchaři, nosiči, velbloudi

 • víza

 • informační materiály

 • pojištění proti úpadku CK

Co nemám v ceně?

 • cestovní pojištění a pojištění storna

 • stravu kromě uvedené

 • spropitné

 • fakultativní aktivity (potápění s přístrojem)

 • příplatek za 1 lůžkový pokoj 3500 Kč

 
 

PROGRAM ZÁJEZDU

DEN 1 - odlet z Prahy a přílet do Abu Dhabí

 

Přenocování v hotelu u letiště

DEN 2 - Abu Dhabí - Sokotra - návštěva chráněných oblastí Dihamri a Homil

 

Přelet z Abú Dhabí na Sokotru. Po příletu na Sokotru budete převezeni do hotelu v Hadibo, kde se aklimatizujete a naobědváte.

Pojedeme do mořské chráněné oblasti Dihamri. Ta se pyšní jedním z nejbohatších korálových útesů na souostroví. Můžete si odpočinout na pláži v chatkách z palmových listů a zaplavat si a zašnorchlovat v zátoce Dihamri. Můžete si zde zapůjčit šnorchlovací vybavení. Pod vodou uvidíte tyto mořské druhy: papuchalky, murény, rejnokii, a když budete mít štěstí, potkáte i želvy.

Dalším cílem je Homhil, chráněná oblast s pohádkovými scenériemi, které ve vás vyvolá pocit pravěku. Trek do Homhilu začíná na dně velkolepé rokle na úrovni moře. Trek je středně náročný a nezabere více než 1,5 hodiny. Jakmile dorazíme do Homhilu, můžeme si vybrat z nabídky pěších tras. Ohromí vás prehistorická atmosféra krajiny bohaté na stromy dračí krve a lahvovníky. Osloví nás místní děti, které prodávají rozinky dračí krve a kadidlo. Jedna ze stezek vede k vyhlídce s přírodní tůní s téměř mrazivě zelenou a modrou vodou.

Večeře a přenocování v Hadibo.

 

DEN 3 - Trek s velbloudy v pohoří Haghier

 

Brzy ráno se vydáváme pěšky na horu Haghier s místními průvodci velbloudy, kteří ponesou naše táborové vybavení. Při putování podél hory a přejezdu do Dimalahu se nám naskytne úžasná scenérie. Na vrcholu hory uvidíme spoustu různých druhů rostlin a ptáků a z vysokých útesů vidíme severní část Sokotry. V horské oblasti Sokotry je opravdu na co se dívat, ostré vrcholy, wádí různých velikostí, krásné skalní útvary a bujná zelená vegetace. Vzduch v horách je mnohem chladnější než v nížinách, takže může být docela osvěžující.

Večeře a přenocování v tábořišti v Dimalahu

DEN 4 - Dihazhaz a Darho

 

Po snídani pokračujeme v našem neobyčejném treku a vydáváme se dolů do Wádí Dihazhaz. Je to malý ráj, kde si budeme moci vychutnat jedinečnou flóru, faunu a ptačí druhy Sokotry. Po obědě mezi stromy a potoky se vydáme směrem k vesnici Darho a cestou projdeme několika dalšími tradičními vesnicemi.

 

Tábořiště u Darho

 

DEN 5 - náhorní plošina Dixam - kaňon Derhur - les Fermhin - písečná pláž Amaq - písečné duny Zahaq a Hayf

 

Pojedeme na náhorní plošinu Dixam a do soutěsky (kaňon Derhur), která je rozhodně nejpozoruhodnějším vápencovým krajinným prvkem na ostrově. Soutěska klesá kolmo 700 m (2295 stop) až na dno údolí. Projdeme se po okraji soutěsky, abychom si prohlédli atraktivní porosty stromů Dračí krve a rozsáhlou vápencovou dlažbu. Části náhorní plošiny se částečně sesunuly do rokle, takže "ztracený svět" je přístupný pouze káňatům a supům.

Náhorní plošina je domovem kočovných beduínských pastevců, kteří se se svými stády přesouvají z jednoho místa na druhé. Přivítají nás šálkem čaje, abychom si prohlédli jejich domy postavené na římsách, kde se náhorní plošina stýká s roklí. Firminský les v Dixamu je posledním lesem Dračí krve.  Nikde jinde na světě nenajdeme stromy dračí krve v takové hustotě, jako rostou zde. Místní lidé nám ukáží, jak se sbírala - a v menším měřítku stále sbírá - vzácná červená pryskyřice z těchto stromů. Za náhorní plošinou Dixam se cesta propadá 400 m do hluboké propasti, která se zařezává do žuly a vytváří zcela jinou atmosféru než vzdušné výšiny náhorní plošiny. Bujné dno kaňonu bylo osázeno palmami, v jejichž stínu se povalují zelení holubi Bruceovi a holubice smíchové. Můžeme se osvěžit koupáním v hlubokém bazénu vádí a uniknout tak polednímu vedru. Odpoledne se vydáme na jih, na písečnou pláž Ameq, kde se můžeme vykoupat v průzračné vodě Indického oceánu a navštívíme kolosální písečné duny Hayf a Zahek, které sezónní větry na Sokotře tlačí ke svahu.

Večeře a nocleh na pláži Amaq.

DEN 6 - od reliéfů na východě (Momi a Kalisan) do Arheru a Ras Irsalu

 

Po snídani pojedeme na východní náhorní plošinu Momi. U Daburku navštívíme působivý vodopád a vykoupeme se v tůni. Dále pojedeme do Kalisanu dolů do wádí, kde se setkáme s poustevníkem, který žije v nedaleké jeskyni. Předvede nám, jak volá své kozy, a ukáže nám, jak je dojí. Kaňon Kalisan, který se nachází v odlehlém jihovýchodním cípu Sokotry a je obklopen zvlněnými kopci a horami, je neuvěřitelně vodnaté wádí tvořené mnoha sladkovodními bazénky, vodopády a skalními útvary.

Po obědě ve wádí Kalisan přejedeme do Arheru, kde se na pláži setkává mořská voda s potokem vytékajícím z žulového masivu. Můžeme si odpočinout na zelené trávě kolem potoka, zaplavat si v moři, nebo vylézt na obrovskou písečnou dunu a získat fantastický výhled na toto okouzlující místo. Podle časových možností je možné nahlédnout do Ras Iresel.

 

Večeře a přenocování v Arheru.

DEN 7 - poznávání západu: jeskyně Hoq, Delisha a Detwah

 

Brzy ráno vyrazíme k základně jeskyně Hoq ve vesnici Terbak. Než se slunce příliš rozpálí, dojdeme ke vchodu do jeskyně. Je dlouhá více než 3 km, na jejím konci se nachází vodní jezírko a skrývá bohatou historii Sokotri. Uvnitř uvidíte stalaktity, stalagmity a krystalické útvary. Na stěnách jeskyně se díky kalcitové glazuře v průběhu věků zachovaly starobylé nápisy a také něco, co vypadá jako obrázek staré obchodní lodi.  Další návštěvou je pobřeží Deleisha, které tvoří nedotčený bílý písek, pohodové koupání jak v moři, tak i ve sladkovodní laguně, to vše s krásným hornatým pozadím.

Nakonec dojedeme do chráněné oblasti Detwahské laguny, která je proslulá svou úchvatnou krajinou. V laguně lze pozorovat rejnoky, proto buďte při koupání opatrní. Na tomto místě je také k vidění velké množství mořských ptáků.

 

Večeře a přenocování v laguně Detwah

 

DEN 8 - Qalansyia, Shuab a Ayhaft

 

Po snídani v Detwahu se vydáme do Qalansyie, abychom si prohlédli toto půvabné a malebné rybářské městečko s tradičními domy a úzkými uličkami. Následovat bude výlet lodí do Shu'ab. Po cestě určitě potkáme delfíny rodu Spinner a nad hlavami nám budou létat kormoráni. Po připlutí do Shu'ab navštívíme mangrovový prales. Na dlouhé a čisté pláži si dáme oběd. Odpoledne se můžete v tomto nedotčeném místě vykoupat. V pozdním odpoledni se vydáme lodí zpět do Qalansyie. 

Na zpáteční cestě do Hadibo se zastavíme v národním parku Ayhaft. V kaňonu nás čekají velké sladkovodní tůně, kde se můžete koupat. 

 

Večeře a přenocování v eko-lodgi kempu Adeeb nedaleko Hadibo. 

 

DEN 9 - Odlet ze Sokotry

 

Po časné snídaně přesun na letiště a odlet do Abu Dhabí. Přesun na hotel u letiště. Podle času odletu do Prahy možnost prohlídky města

DEN 10 - přílet do Prahy

Mapa zájezdu

Průvodci zájezdu

CK HAMIDI majitel a průvodce Omar Jamaein

Omar Jamaein

Majitel CK a průvodce

"Nezaložil jsem si cestovku, abych seděl v kanceláři, ale abych cestovatelům ukazoval svět"

Omar je nadšený cestovatel se slabostí pro Blízký východ. Nejvíc si užívá méně turistická místa, kontakt s místními obyvateli a trhy. Má rád historii a o země kam cestuje se zajímá z hlubšího kontextu než pouze turistického. Rád vyráží i do přírody na dlouhé treky. Na průvodcovské práci miluje energii, kterou čerpá z nadšení cestovatelů, kteří jsou v zemi poprvé. 

OMAROVY TERMÍNY:

30.1. - 8.2.2023

Důležité informace

 • zájezdy se konají v malých skupinách maximálně 12 účastníků​​

 • odlet je z Prahy do Abu Dhabí, kde po přenocování v hotelu odletíme přímým letem na Sokotru​​

 • přesuny po Sokotře probíhají pronajatými terénními vozidly s místními řidiči a pěšky​​

 • v ceně zájezdu je plná penze na Sokotře a snídaně v Abu Dhabí

 • český průvodce je přítomen po celou dobu zájezdu

 • minimální počet závazně přihlášených účastníků pro konání zájezdu je 6​​

 • pro vstup na Sokotru je nutné vlastnit cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data návratu

 • víza za vás vyřídíme a vízový poplatek je v ceně zájezdu

 • razítko z Izraele může být důvodem k neudělení víz

 • na Sokotře žije tradiční komunita a proto nedoporučujeme příliš vyzývavé oblečení. Nicméně obyvatel je tu málo, pláže jsou prázdné a v přírodě je možné se koupat i v bikinách. Šátek na hlavu není potřeba

Informace k trekové části zájezdu:

 • je vyžadována slušná fyzická kondice, půjdeme několik dní terénem s denním převýšením až 1000 metrů​ nicméně ne všechny dny jsou takto fyzicky náročné a bude dostatek času i na odpočinek a relax

 • budeme doprovázení místními průvodci a hlavní zavazadlo bude vždy převezeno do dalšího tábořiště buď autem nebo na velbloudech. O veškerý komfort bude tedy postaráno a nesete si pouze malý batoh s vodou a osobními věcmi na zádech.

 • o stravu a nealkoholické nápoje je postaráno ve formě plné penze. K dispozici budou místní kuchaři

 • v tábořištích budou k dispozici stany, stoly a židle, matrace a polštáře, světla, technické WC i kempová sprcha

Vybavení potřebné k treku:

 • lehký spacák

 • kvalitní a vyzkoušené trekové boty 

 • lehké funkční oblečení

 • baterka nebo čelovka

 • velkokapacitní powerbanka

 • opalovací krém a pokrývka hlavy, sluneční brýle

 • pohodlný malý batoh

 • hlavní zavazadlo ve formě krosny do 80l nebo kufru

 • láhev na vodu, která se dá doplňovat

 • kempingové nádobí a příbor, pokud chcete eliminovat plastový odpad

 • na pochody mokrou částí plátěné tenisky nebo trekové sandály

 • plavky

 • repelent

 • cestovní ručník, toaletní papír, cestovní hygienické a kosmetické přípravky (ideálně biologicky rozložitelné)

 • základní osobní lékárničku (náplast, obinadlo, dezinfekce, nůžky, obvaz, náplasti na puchýře, běžné léky - bolest, žaludeční potíže, alergie…)

 • trekové hole, kdo je zvyklý

 • kapesní nůž