Ammán, hlavní město Jordánska: 8 věcí, které musíte vidět a zažít

Aktualizováno: lis 4Jakmile se jednou vydáte do Jordánska, uchvátí vás jeho pestrobarevnost, kultura, příroda i lidé. Jedním z míst, které byste při návštěvě neměli vynechat, je jeho metropole Ammán. Co v něm vidět a zažít?


Ammán je neuvěřitelnou zásobárnou krás, která vás jen tak neomrzí. Žije v něm jedna třetiny obyvatel Jordánska, takže se tu koncentruje nejen dění ekonomické a sociální, ale i to kulturní. Když k tomu přičteme nádherné památky, na které se nebudete moct vynadívat, vychází nám z toho jen jedno – absolutně úžasný zážitek.


A kdo má chuť, tak mu u toho kochání se na město zpříjemní atmosféru bublání exotické vodní dýmky.


Jordánské hlavní město je úchvatné od začátku až do konce. Jen si představte třeba to, že se nachází na svazích Adžlúnských hor v severozápadní části země. První osídlení se tu údajně odehrálo už 7 000 let př. n. l., takže není divu, že si město prošlou pořádně dlouhou životní cestou. Zmínku o něm najdeme i v Bibli, kde se o něm hovoří jako o městě dětí Ammónových.Dnešní Ammán je městem usazeným na několika kopcích, které se svažují k centru. Svahy jsou osázeny moderními domy a zatímco v některých částech je klid, v jiných to stále žije – třeba u mešity Al-Husajní, kde je tradiční orientální bazar.


8 věcí, které vám v Ammánu nesmí uniknout

Pokud se do Ammánu vydáváte na vlastní pěst, dobře si všechno naplánujte, abyste nelitovali, že jste něco z toho nejdůležitějšího nestihli. Byla by to věčná škoda. A co by tedy ve vašem itineráři nemělo chybět?

Procházka po ulici Rainbow Street

Jednou z perel celého Ammánu je populární ulice Rainbow Street v historické čtvrti Jabal Amman. Spojuje First Circle a Mango Street a narazíte tu na spoustu obchodů a obchůdků, v nichž se dají sehnat pěkné suvenýry, restaurací, kaváren i historických budov, jako je třeba sídlo krále Talala nebo domov někdejšího (a dnes už nežijícího) premiéra Zaida ibn Shakera.Jen kousek od Rainbow Street se nachází Souk Jara, tedy trh s rukodělnými a řemeslnými výrobky, uměním, starožitnostmi a jídlem. Jestli chcete zažít nefalšovanou atmosféru tradičního trhu, tady budete mít obrovskou příležitost!


Římský amfiteátr

K nejvýznamnějším historickým stavbám Ammánu nepochybně patří římský amfiteátr z 2. století, který stojí na úpatí vrcholku Džabal al-Džoufá. Vejde se do něj asi 6 000 osob a díky své rozloze 7 600 m2 je největší stavbou svého druhu v Jordánsku.


Zdejší divadlo je orientováno na sever, aby slunce neoslňovalo diváky, ale dobře osvěcovalo jeviště. V hledišti jsou kamenné lavice ve 44 řadách a ve třech částech. Spodní třetina bývala v dávných dobách vyhrazena významným osobnostem, prostřední a horní třetinu pak mohli využívat „obyčejní smrtelníci“.


V areálu, který na přelomu 50. a 60. let 20. století prošel náročnou rekonstrukcí a stal se kulturní památkou, se konávají i velké události, jako například Ammánský mezinárodní knižní veletrh nebo nejrůznější koncerty, od roku 2017 se tu odehrává dokonce i operní festival.


Citadela nad městem