Ammán, hlavní město Jordánska: 8 věcí, které musíte vidět a zažít

Aktualizováno: 4. 11. 2021Jakmile se jednou vydáte do Jordánska, uchvátí vás jeho pestrobarevnost, kultura, příroda i lidé. Jedním z míst, které byste při návštěvě neměli vynechat, je jeho metropole Ammán. Co v něm vidět a zažít?


Ammán je neuvěřitelnou zásobárnou krás, která vás jen tak neomrzí. Žije v něm jedna třetiny obyvatel Jordánska, takže se tu koncentruje nejen dění ekonomické a sociální, ale i to kulturní. Když k tomu přičteme nádherné památky, na které se nebudete moct vynadívat, vychází nám z toho jen jedno – absolutně úžasný zážitek.


A kdo má chuť, tak mu u toho kochání se na město zpříjemní atmosféru bublání exotické vodní dýmky.


Jordánské hlavní město je úchvatné od začátku až do konce. Jen si představte třeba to, že se nachází na svazích Adžlúnských hor v severozápadní části země. První osídlení se tu údajně odehrálo už 7 000 let př. n. l., takže není divu, že si město prošlou pořádně dlouhou životní cestou. Zmínku o něm najdeme i v Bibli, kde se o něm hovoří jako o městě dětí Ammónových.Dnešní Ammán je městem usazeným na několika kopcích, které se svažují k centru. Svahy jsou osázeny moderními domy a zatímco v některých částech je klid, v jiných to stále žije – třeba u mešity Al-Husajní, kde je tradiční orientální bazar.


8 věcí, které vám v Ammánu nesmí uniknout

Pokud se do Ammánu vydáváte na vlastní pěst, dobře si všechno naplánujte, abyste nelitovali, že jste něco z toho nejdůležitějšího nestihli. Byla by to věčná škoda. A co by tedy ve vašem itineráři nemělo chybět?

Procházka po ulici Rainbow Street

Jednou z perel celého Ammánu je populární ulice Rainbow Street v historické čtvrti Jabal Amman. Spojuje First Circle a Mango Street a narazíte tu na spoustu obchodů a obchůdků, v nichž se dají sehnat pěkné suvenýry, restaurací, kaváren i historických budov, jako je třeba sídlo krále Talala nebo domov někdejšího (a dnes už nežijícího) premiéra Zaida ibn Shakera.Jen kousek od Rainbow Street se nachází Souk Jara, tedy trh s rukodělnými a řemeslnými výrobky, uměním, starožitnostmi a jídlem. Jestli chcete zažít nefalšovanou atmosféru tradičního trhu, tady budete mít obrovskou příležitost!


Římský amfiteátr

K nejvýznamnějším historickým stavbám Ammánu nepochybně patří římský amfiteátr z 2. století, který stojí na úpatí vrcholku Džabal al-Džoufá. Vejde se do něj asi 6 000 osob a díky své rozloze 7 600 m2 je největší stavbou svého druhu v Jordánsku.


Zdejší divadlo je orientováno na sever, aby slunce neoslňovalo diváky, ale dobře osvěcovalo jeviště. V hledišti jsou kamenné lavice ve 44 řadách a ve třech částech. Spodní třetina bývala v dávných dobách vyhrazena významným osobnostem, prostřední a horní třetinu pak mohli využívat „obyčejní smrtelníci“.


V areálu, který na přelomu 50. a 60. let 20. století prošel náročnou rekonstrukcí a stal se kulturní památkou, se konávají i velké události, jako například Ammánský mezinárodní knižní veletrh nebo nejrůznější koncerty, od roku 2017 se tu odehrává dokonce i operní festival.


Citadela nad městem

Na nejvyšším kopci v Ammánu se dodnes vystavují na odiv pozůstatky dávné citadely. K vidění je tu palác Ummajovců, vodní a strážní věž a kostel z období Byzantské říše. Nepřehlédnutelné jsou dva poměrně zachovalé sloupy z Herkulova chrámu.
Budovy, které tu můžete vidět, jsou z období římského, byzantského a ummajovského. Velká část oblasti ještě stále není probádaná, ačkoli tu už od 20. let 20. století pracují archeologové z několika zemí

Bez zajímavosti nezůstává ani fakt, že Ammánská citadela je považována za jedno z nejstarších nepřetržitě osídlených míst na celém světě!


Herkulův chrám

Herkulův chrám v Ammánu už v celé jeho kráse neuvidíte, zbyly z něj totiž jen ruiny a dva sloupy. Tato součást Ammánské citadely je ale zajímavá i tím, že tu najdete tři obrovské pokrčené prsty zaryté do země. Dílo je tu pravděpodobně už od dob antiky, ohromuje ale dodnes.Herkulův chrám vznikl někdy kolem let 162 až 166 n. l., kdy Ammán ovládali Římané. Mramorová ruka, kterou tu návštěvníci bez ustání obdivují, byla nejspíš součástí velkolepé sochy – pravděpodobně šlo o sochu samotného Herkula (římsky Herakla). Herkules byl ve své době hrdina pořádné postavy a taky byl mimochodem synem nejvyššího řeckého boha Dia. Proslavila ho jeho neuvěřitelná síla a hrdinství.


Ze sochy zbyly jen tři prsty a loket pravděpodobně kvůli zemětřesení. Je taky možné, že uvolněný materiál si odvezli místní na své soukromé stavby.


Byzantský kostel

Byzantský kostel, jenž je rovněž součástí Ammánské citadely, spatřil světlo světa kolem roku 550 n. l. Tím prvním, čeho si tu pravděpodobně všimnete, budou boční sloupy ve dvou řadách. Na jednom z nich je dokonce dodnes patrný řecký nápis.Pozornost si zaslouží i podklad a preciznost, s jakou dělníci dlažbu pokládali. Mimochodem – tento kostel z části vznikl z materiálu, který dříve tvořil Herkulův chrám.


Ummajovský palác

Ummajovský palác je budova nepřehlédnutelného ražení. Jde o velký palácový komplex z období Ummajovců, který je součástí Ammánské citadely a na místě stojí už od 1. poloviny 8. století.V současnosti už je dost poničený, ovšem jeho výrazná kupole se dočkala poctivé obnovy. Obdivovat můžete i obrazy venku i uvnitř a určitě neodejdete zklamaní.


Národní muzeum

Pokud holdujete muzeím a chcete se dozvědět něco o historii Jordánska, vydejte se do Národního muzea, kde v moderní budově z roku 2014 najdete ty nejvýznamnější archeologické nálezy z celé země.


Muzeum je zajímavé nejen tím, že je největší v Jordánsku, ale třeba i tím, že je jediné v zemi, které k uchování exponátů používá moderní technologie.


A co tu návštěvníci nejčastěji obdivují?


Například zvířecí kosti staré i 1,5 miliónu let, sádrové sochy z Ain Gazal (nejdůležitější neolitická vesnice v Ammánu), měděné svitky z Kumránu nebo svitky od Mrtvého moře. V jednom z nich se píše třeba o místech, kde bylo ukryto zlato, stříbro i nádoby s vonnými oleji, dřevo, oděvy a kusy knih.


Ammánské trhy

Abyste dostatečně nasáli ammánskou atmosféru, nesmíte vynechat zdejší tradiční trhy. Tím nejpopulárnějším je Zlatý trh (Gold Souk). Seženete na něm řemeslné výrobky a krásné šperky, a to asi ve stovce obchodů! Jde však o takové pěkné bludiště, tak si dejte pozor, abyste se dostali ven. Za ten zážitek to ale stojí.


Určitě vás bude také fascinovat, jak pozorně obchodníci váží prodávané zlato, aby byli spokojené obě strany. Když sem vyrazíte brzy ráno, určitě se dočkáte příjemných slev – je totiž zvykem nechávat první prodané zboží v daný den za lepší cenu, přináší to prý štěstí.

484 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše