Irán a zajímavosti: 5 důvodů proč ho navštívit

Aktualizováno: srp 25

Írán patří mezi země s nejhorším mediálním obrazem a zároveň se řadí mezi destinace, které zkušení cestovatelé považují za jedny z nejkrásnějších a nejzajímavějších na světě. Pro jedny je to místo koncentrovaného zla a pro druhé země přátelských a pohostinných obyvatel s otevřenou náručí, plná historických, přírodních a kulturních skvostů. Já se řadím jednoznačně do té druhé skupiny a jsem si jistý, že každý, kdo Írán navštíví, se do tohoto tábora s radostí přidá. Vybral jsem proto 5 hlavních důvodů, proč se vydat na cestu do Íránu.

Íránská kultura, historie a památky


CK HAMIDI: Írán, Persepolis

Írán, jakožto nástupnický stát slavné Perské říše má neuvěřitelné množství historických památek. Na seznamu kulturního dědictví UNESCO je zapsáno 22 místních pamětihodností, což Írán řadí na deváté místo na světě.

Skoro všichni si vybaví Persepolis, slavnou metropoli Perské říše, jejíž návštěva by neměla chybět v žádném itineráři. Írán ale nabízí i ohromné množství dalších krásných historických míst. Najdete tu památky antické, islámské, křesťanské, židovské i zoroastriánské a Írán se o všechny velmi řádně stará. Vydat se můžete kromě památek ve městech třeba na zříceninu assasínského hradu Alamut.


Íránská příroda


CK HAMIDI: Írán, Hormuz

Írán je se svou rozlohou přes 1,5 milionu čtverečních kilometrů 17. největší zemí světa a tomu odpovídá neuvěřitelná rozmanitost jeho přírody. Navzdory všeobecnému přesvědčení není Írán zdaleka pokryt jen pouští, i když ta zabírá většinu jeho území. Když už je ale o nich řeč, tak poušť Lút patří mezi nejkrásnější na světě a třeba na našich zájezdech do Íránu tady nocujeme ve společnosti místních nomádů.

V Íránu ale najdete 11 ze 13 světových klimatických pásem. Třeba severozápad pokrývá deštný les v provincii Gílán se spoustou vodopádů a skvělými příležitostmi pro pěší turistiku. Na severu se nachází velehory Alborz s nejvyšší horou Damavand vysokou přes 5000 metrů, kde si můžete až do jara skvěle zalyžovat v místním vysokohorském středisku na okraji Teheránu. Íránský Kurdistán na východě vás zase nadchne zelenou kopcovitou krajinou. Pásmo severních lesů patří mezi místa s nejzachovalejšími primárními lesy na světě. Jih Íránu podél Perského zálivu zase láká nádherným panenským pobřežím vysokých útesů s ostrovy Hormúz a Qeshm, kde si na opuštěných plážích můžete odhodit jinak nutné oblečení a zaplavat si s mořskými želvami a delfíny.


Íránská města


CK HAMIDI: Írán, Isfahán

Ve městech v Íránu se budete cítit vždy velmi dobře. Je v nich bezpečno, příjemná atmosféra a pořádek. Jako všude v regionu Středního východu i v Íránu musíte počítat s tím, že je tu rušno. I vzhledem k podnebí - žije se tu především venku, na ulici. Doprava je často chaotická. Na druhou stranu oproti městům v arabských zemích je v těch íránských poměrně klid. Charakter měst se liší podle regionu a velikosti, ale co spojuje téměř všechny, jsou místní trhy - bazary. Ty najdete vždy v centru a jsou tím nejlepším místem, kde poznáte autentický místní život.

V Tabrízu na severozápadě Íránu najdete jeden z největších původních trhů na světě. Neméně působivý objevíte v Kazvínu, městě, které je branou krásné provincie Alamut. Hlavní město Íránu, Teherán, mnoho turistů často podceňuje. Není to historické město, ale jeho poloha přímo na úpatí velehor je opravdu působivá. Na jeho severním okraji se můžete vydat stezkami podél vodopádů rovnou do hor. Nádherný je Kašán, pouštní oáza s honosnými kupeckými domy, starým bazarem a překrásnými zahradami. Yazd je starobylé město z hliněných domů, kde se snadno ztratíte v úzkých uličkách. Isfahán je často považován za nejhezčí íránské město. Najdete na něm jedno z největších náměstí na světě s nádhernými mešitami, kamenným mostem přes řeku, podloubí s bazary a starou křesťanskou arménskou čtvrť. Šíráz ležící blízko Persepole vás zase zaujme uvolněnou studentskou atmosférou.


Íránský venkov


CK HAMIDI: Írán, Abyaneh

V Íránu najdete spoustu vesnic, kde se čas téměř zastavil. Přinejmenším musím zmínit Meymand na seznamu UNESCO, kde najdete domy vytesané ve skále, kde místní obyvatelé žijí polonomádským životem už několik tisíc let. Elektřina a silnice sem byly přivedeny teprve před pár lety. V jednom takovém jeskynním domku přespáváme i během našich cest do Íránu. Za návštěvu stojí i Abyaneh, horská vesnice mezi Kašánem a Isfahánem, kde stále přežívají staré tradice. A pokud se vydáte až na západ do Kurdistánu, navštivte třeba Palangan, krásnou vesnici na strmém svahu nad údolím řeky, kde střecha jednoho domu domu slouží jako terasa tomu nad ním.


Íránská pohostinnostMůžete mít stokrát zemi s krásnou přírodou a památkami, ale co dělá z Íránu jednu z nejlepších cestovatelských destinací světa jsou místní obyvatelé. Všichni, kdo Írán navštívili, se skoro zázračně shodu