top of page

Jordánsko: nejčastější věci, které vás zajímají

Aktualizováno: 18. 7. 2022


Jordánsko je nádherná země, která vás zaujme svou skvostnou přírodou, ale hlavně pro nás Evropany tolik odlišnou atmosférou. Máme pro vás odpovědi na otázky, které v souvislosti s Jordánskem nejčastěji padají. Na praktické otázky k dovolené, vízu apod. se podívejte sem.


Jazyk a komunikace

Jak se v Jordánsku mluví?


Uslyšíte zde především arabštinu, ale protože na zdejší život měli velký vliv i Britové, nezřídka se setkáte s angličtinou a například dopravní cedule bývají vyvedeny v obou jazycích.


Jaké jsou základní fráze pro komunikaci?


Když cestujete do cizí země, vždy můžete místní mile překvapit tím, že ovládáte aspoň pár základních frází v jejich jazyce. Jak to vypadá v arabštině?


 • Dobrý den – as-salam 'alaykum / marhaba (méně formálně)

 • Na shledanou – ma´a salama

 • Dobrou noc - laylah sa'idah

 • Jak se máš/máte? - keef halak?

 • Jmenuji se… - … ismee.

 • Odkud jsi/jste? - Min ayn anta? (muži), Min ayn anti? (ženě)

 • Jsem z Česka… - ana min tčíkíja

 • Dobrou chuť - saha

 • Nerozumím - la afham

 • Nevím - la a'rf

 • Kolik to stojí? - Bikam hadha? (muži), Bikam hadihi? (ženě)

 • Promiň/te – asif

 • Prosím – min fadlika

 • Děkuji - shukran

Jaké jsou v Jordánsku zvyky?


 • Jordánské rodiny, zvlášť ty, které žijí na venkově, u sebe rády nechávají přenocovat cizince. Jsou vítáni, a když odmítnou pozvání ke stolu, hostitele tím urazí.

 • V Jordánsku žijí muslimové, od toho se odvíjí například zákaz konzumace vepřového masa a omezená konzumace alkoholu. Možná si všimnete stravovacích zařízeních, v nichž konzumují jen muži.

 • V Jordánsku se smí kouřit snad úplně všude – klidně i v prostředcích hromadné dopravy nebo v obchodech.

 • Na jordánském venkově potkáte ženy s tetováním, které je má chránit ve válce, ale i před zlými silami a nemocemi.

 • Když si v restauraci objednáte jídlo, zpravidla vám obsluha zdarma donese i čaj.

Je nějaké téma, kterého je lepší se při komunikaci vyvarovat?

Rozhodně se nepouštějte do diskuze o náboženství a náboženských praktikách nebo o politice. Není vhodné ptát na manželku, dceru a obecně ženy rodu. Vyhněte se rozhovorům o ateismu.


Země, fauna a flóra


Kde Jordánsko leží?

Jordánsko je zemí Blízkého východu. Sousedí s Irákem, Izraelem, Palestinou, Saudskou Arábií a Sýrií. Díky poloze u Akabského zálivu má přístup k Rudému moři. Všechny základní informace k zemi i s čísly najdete zde.

Jaké jsou v Jordánsku průměrné teploty?

Nejlepší je cestovat do Jordánska na jaře a na podzim, abyste se vyhnuli opravdovému horku. V dubnu a květnu se teploty pohybují od 23 do 27 °C a v noci je kolem 15 °C. V březnu a listopadu bývá průměrně 20 °C a v noci klesají pod 15 °C.


Jaká je v Jordánsku příroda?

Jordánsko vás překvapí rozmanitou přírodou. Poušť, skalní útvary, kamenitá úbočí, údolí a soutěsky, to nejspíš očekáváte. Klidně tu ale můžete narazit i na vřesoviště a močály, tedy na severu země. Úžasné je, že nejníže položený bod se nachází 400 m pod hladinou moře a ten nejvyšší téměř 2 000 m nad ní.

Jsou v Jordánsku řeky a jezera?

Nejznámějším jordánským jezerem je nejspíš Mrtvé moře, bezodtoké slané jezero mezi Jordánskem, Izraelem a Palestinou. Se svými 420 m pod hladinou moře je nejníže položeným slaným jezerem na světě. Jeho salinita dosahuje 33,7 %. Psali jsme o něm samostatný článek.

Z řek můžeme jmenovat Jarmúk, Jordán a Zarká. Nejznámější je určitě posvátná řeka Jordán, který protéká Velkou příkopovou propadlinou. Je největší řekou Jordánska, ale i Palestiny a Izraele a je dlouhá 251 km.


Jaký hmyz žije v poušti?

V poušti můžete narazit na různé druhy pavouků, brouků a také škorpionů. Na poslední jmenované dejte pozor, jsou jedovatí.


Jaká zvířata žijí v Jordánsku?

Když se mluví o Jordánsku, všichni si hned představí velbloudy. Těmi to ale nekončí. Obvyklí jsou i koně a oslíci. V rezervacích pak žijí například jezevci, vlci, šakali nebo gazely.

Dá se v Jordánsku surfovat?

Bohužel. V Jordánsku se nesurfuje.


Jsou v Jordánsku pláže?

V Jordánsku jsou nádherné pláže. Některé najdete u Mrtvého moře, jako třeba Amman Beach, která je dlouhá asi 100 metrů a rostou na ní i stromy, takže tu není nouze o stín. O dva kilometry dál najdete luxusní soukromou pláž O Beach.

K dalším skvostům patří South Beach v Akabě u Rudého moře, kterou ocení nejen koupající se, ale hlavně ti, kteří nadšeně objevují podmořský svět – najdou tu totiž úžasné korály. Takže jde o nejlepší místo pro potápění v Jordánsku. Krásná je také Berenice Beach Club s korálovými útesy hned u pobřeží. Najdete tu i řadu veřejných a městských pláží.

Jaká je v Jordánsku etnicita?

Přibližně polovina obyvatel Jordánska je palestinského původu, imigranti a jejich potomci, kteří prchali před válkou. Druhá část jsou původní Jordánci z nichže většina se hlásí k beduínským kořenům a kultuře. Najdeme zde i mnoho Iráčanů, Syřany prchající před situací ve své vlasti, ale i Egypťany, Indonésany a lidi z jižní Asie.

Nápoje a stravování

Pijí Jordánci pivo?

Ačkoli je Jordánsko z 90 % muslimská země a muslimům je alkohol zapovězen, v Jordánsku se vaří pivo! A taky se tu pije. Je tak dobré, že jde i na export do USA, Číny i do Evropy. Pivo z pivovaru Carakale si přímo v Jordánsku koupíte v některém z obchodů s alkoholem nebo třeba přímo ve výčepu pivovaru kousek od Ammánu.


Jaká je jordánská káva?

Jordánci mají kávu velice rádi. Často si ji na rozdíl od nás Evropanů ale vychutnávají s kořením, obvykle s kardamomem.

Jaká je jordánská kuchyně?

Jordánská kuchyně je podobná například té libanonské. Některá jídla má společná celá Střední Asie. Z masa se jí nejčastěji skopové a drůbež, často se podává jogurt, spousta druhů zeleniny, bylinky a koření – oblíbená je směs za’atar. Jordánci rádi servírují jídlo jako tzv. meze, což jsou malé porce více jídel. Je to podobné jako španělské tapas.


Za národní jídlo můžeme označit beduínskou specialitu mansaf, skopové maso vařené v omáčce z jogurtu podávané s bulgurem nebo rýží. K dalším tradičním pokrmům patří baba ganuš, falafel, hummus, baklava nebo chalva.

Ceny potravin v Jordánku na trzích

 • 1,5 l vody – 0,5 JOD

 • 1 l mléka – 1,2 JOD

 • 6 vajec – 1 JOD

 • 200 g bílého jogurtu – 0,5 JOD

 • arabský chléb (10 placek) – od 0,16 JOD

 • džus v krabici – 0,5-2 JOD

Ceny ovoce a zeleniny se liší v závislosti na ročním období. V Jordánsku se na trzích – na rozdíl od jiných zemích – příliš nesmlouvá.


Jaké jsou nejlepší cukrovinky v zemi?

Každý, kdo vstoupí do Jordánska a má rád sladké, by měl ochutnat baklavu, chalvu nebo kunafu.


Jaký je beduínský čaj?

Beduínský čaj sestává z černého čaje a vody a pak také z tymiánu, šalvěje, kardamomu a skořice. Je tedy chuťově výrazný.


Kultura

Jak zní tradiční jordánská hudba?

Tradiční jordánská hudba je poměrně rozmanitá. Uslyšíte v ní flétnu, tamburínu, mijwiz (dvě rákosové trubky) nebo třeba pohárový buben.

Jaké jsou nejznámější jordánské filmy?

Pravděpodobně nejznámějším jordánským filmem je drama Kapitán Abu Raed, které dokonce získalo ocenění na festivalu Sundance.

Jaké jsou nejlepší suvenýry?

Pokud si chcete domů přivézt autentický suvenýr, zamiřte pro rukodělné výrobky. Může jít třeba o lahev pestrobarevně zdobenou zdejším pískem. Další častou volbou jsou tkané koberečky, vodní dýmky, olejové lampy nebo sošky.


Jaká jsou nejčastější jména?

Poplární jsou tradiční arabská jména. Z ženských jmenujme Fátima, Lubna, Imam, Amal, Mariam, Hanan, Nour, Aisha. Mezi mužskými jmény jasně dominuje Mohamed - každý 15. muž se jmenuje právě tak.


A hned na dalších místech stojí varianty tohoto jména jako Ahmed nebo Mahmoud. Další populární jména jsou Abdel, Hassan, Ali, Khaled, Ibrahim, Omar, Yousef a Hussain


Místa

Jaká jsou v Jordánsku biblická místa?

Hora Nebo – hora, na niž Mojžíš přivedl svůj lid při útěku z Egypta a ukazoval jim zaslíbenou zemi

Mukawir – hora s pozůstatky Herodova paláce Mukawir

Betánie v Zajordání – místo, na němž Jan Křtitel poznal v Ježíši Kristu spasitele a pokřtil ho vodou z řeky Jordán.