top of page

Mrtvé moře: Zajímavosti a průvodce

Aktualizováno: 4. 11. 2021

Jordánsko a Izrael se dělí o jedno z nejzajímavějších míst na planetě. Na jejich hranici leží Mrtvé moře, bezodtokové jezero dlouhé 67km a široké 18km s extrémně vysokou koncentrací soli a dalších minerálů. Co o tomto moři/jezeru možná nevíte a proč postupně mizí?


Kde se nejlépe vykoupete a co musíte vědět, aby se z plavání v Mrtvém moři nestala noční můra?

 
Mrtvé moře Jordánsko
Vykrystalizovaná sůl zdobí část pobřeží

V tomto článku o Mrtvém moři přinášíme zajímavosti, praktické informace a tipy, které se vám budou hodit, pokud se k Mrtvému moři chystáte, anebo se jen chcete dozvědět něco nového.


Mrtvé moře - základní informace

Koupání v Mrtvém moři

Pobyt a léčba u Mrtvého moře

Zajímavosti o Mrtvém moři

Historie Mrtvého moře

Okolí Mrtvého moře

Umírá Mrtvé moře?


Základní informace o Mrtvém moři


Jak už bylo řečeno, Mrtvé moře ve skutečnosti není moře, ale slané bezodtokové jezero. Ne ovšem jen tak ledajaké, má několik světových zvláštností.


  • Jeho hladina je nejníže položeným místem na planetě a to 420 mn. m. pod hladinou moře.

  • Jeho voda má extrémně vysokou salinitu 33,7%, tedy zhruba 10x tolik jako oceán a 8,8x více než Středozemní moře.

  • Přesto se nejedná o nejslanější jezero světa, jak se lidé často domnívají. Slanější jezera najdete na Antarktidě, v Africe i Asii. Se svou hloubkou přes 370 metrů je ale suverénně nejhlubším slaným jezerem světa.


Mrtvé moře leží v proláklině na zlomu arabské a africké tektonické desky v seizmicky aktivní oblasti na hranicích Jordánska, Izraele a Palestinské samosprávy. Rozloha Mrtvého moře činí 1050km2.


Název Mrtvé moře, arabsky al-Bahr al-Majít, vychází z toho, že díky vysoké salinitě tu nežijí žádní živočichové. Ve skutečnosti se ale tomuto prostředí dokázalo přizpůsobit několik druhů bakterií a řas.


Koupání v Mrtvém moři

CK HAMIDI: Koupání v Mrtvém moři
Voda nadnáší tak, že nemusíte dělat nic

Pravidla koupání

Pláže

Bikiny u Mrtvého moře

Opalování

Teplota vody a vzduchu

Plavání

Jordánská nebo izraelská strana?


Mrtvé moře je díky svým blahodárným léčivým účinkům známé už po tisíce let a funguje v podstatě jako nejstarší léčebné lázně světa. I dnes je Mrtvé moře vyhledávaným cílem turistů jak v Jordánsku tak Izraeli.


Na obou stranách pobřeží najdete několik hotelových rezortů a pláží, kde najdete zázemí v podobě sprch, šaten, restaurací a barů, bazénů a dalších služeb. Vstup na tyto pláže se obvykle platí nebo ho máte v ceně ubytování.


Je možné koupat se i tzv. na divoko, ale pamatujte, že sprcha po vykoupání se v Mrtvém moři je prakticky nezbytnost. Na jordánské i izraelské straně můžete využít ale sladké termální prameny a říčky se sladkou vodou. Záleží ale na období.


Pravidla koupání v Mrtvém moři


Aby se z vykoupání v Mrtvém moři nestalo utrpení, je potřeba dodržet pár základních pravidel:

  • koupejte se maximálně 20 minut v kuse, pak se osprchujte sladkou vodou, ale nepoužívejte mýdlo, aby léčivé minerály mohly působit

  • pokud se vám dostane voda do očí, nepanikařte a hlavně si do nich nesahejte. Oči si důkladně vypláchněte sladkou vodou. Na kontrolovaných plážích je na břehu plavčík, který vám pomůže.

  • pokud se napijete, nebude to nic příjemného. Vypijte dostatečné množství obyčejné vody. Jestli ale spolykáte větší množství vody z Mrtvého moře, je to dokonce život ohrožující a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc!

  • jestli máte na těle nějaké oděrky nebo jiná poranění, budete to hodně pálit. Pokud jsou jenom povrchová, ničemu to nevadí. S většími poraněními kůže ale raději koupání v Mrtvém moři vynechte

  • pokud jste spáleni od sluníčka, raději koupání vynechte nebo zkraťte jen na minimum

Pláže u Mrtvého moře

CK HAMIDI: soukromá pláž u Mrtvého moře
Jedna ze soukromých pláží

U Mrtvého moře se můžete koupat jak na veřejných neoficiálních plážích, tak na soukromých plážích s bazény, sprchami, restauracemi a dalšími službami.


Veřejně neoficiální pláže


Pokud se rozhodnete pro první možnost, počítejte s trochou odpadků, především na jordánské straně. Bude tu také chybět základní vybavení v podobě sprch.


Využít ale můžete improvizované sprchy u silnice u Herodova pramene, kde si místní podnikavci zřídili takové budky, kde se můžete za 1 dinár opláchnout. Případně se po vykoupání v Mrtvém moři můžete vypravit do kaňonu Wadi Mujib.


Soukromé pláže


Je tu také několik soukromých pláží, kde se platí vstup. Hlídat vás při koupání bude plavčík, připravený poskytnout první pomoc.


Na těch zájezdech do Jordánska, kde u Mrtvého moře nespíme, chodíme na Amman Beach. Zařízení už je staršího data, ale vstup je levnější než u hotelových pláží. I tak stojí cca. 20 dinárů (600Kč). Pokud spíte v hotelu u Mrtvého moře, máte vstup na pláž zahrnutý automaticky v ceně pobytu.


Na izraelské straně pozor na propadající se břeh při koupání na divoko. Organizované pláže najdete třeba u Ein Gedi, na severu blízko Jericha a u jižního jezera.


Koupání v Bikinách u Mrtvého moře

V Mrtvém moři se můžete koupat v i v bikinách, obzvláště na soukromých a hotelových plážích se s tím počítá. Nikoho nepohoršíte ani na veřejných plážích.


Tam je ale většina místních, takže trochu rozruchu přece jen způsobíte. Pokud nechcete přitahovat nechtěnou pozornost, vezměte si spíše jednodílné plavky.

Bikiny u Mrtvého moře jsou přípustné

Opalování u Mrtvého moře

Jedna dobrá a jedna špatná zpráva. Ta dobrá je, že u Mrtvého moře se nespálíte. Díky vysoké vrstvě atmosféry nad hladinou je ochrana proti UV záření taková, že se tu prakticky nedá spálit. Na druhou stranu pokud si chcete nadělit bronzový nádech pokožky, budete muset vyrazit třeba k Rudému moři.


Teplota vody a vzduchu u Mrtvého moře

Teplota vody v Mrtvém moři zřídka kdy klesne v zimních měsících pod 20°Celsia a v létě šplhá vysoko nad 30°Celsia, někdy až k 37°.


Nejchladnějším měsícem je leden, kdy teplota vzduchu může být jen 15°, ale zhruba od března do listopadu je koupací sezóna v plném proudu. V létě se ale příliš neosvěžíte.

U Mrtvého moře téměř neprší a je tu v průměru 330 slunečních dnů v roce. V létě tu bývá kolem 40 stupňů.


Dá se v Mrtvém moři plavat?

O skutečném plavání se mluvit nedá. Voda v Mrtvém moři má díky koncentraci minerálů takovou hustotu a vztlak, že vás bude nadnášet aniž byste se o to jakkoliv snažili.


Obrázky turistů ležících na hladině s knihou v ruce jsou notoricky známé. Ležení na zádech je nejjednodušší. Pokud se překulíte na břicho, budete se muset snažit, abyste udrželi balanc, zadek a nohy vám totiž vyplavou nad hladinu.


Je hezčí koupání na izraelské nebo jordánské straně Mrtvého moře?

Jsem přesvědčen o tom, že na jordánské straně je Mrtvé moře hezčí.

CK HAMIDI: pobyt u Mrtvého moře
Některé hotely jsou opravdu luxusní

Proč?

V Izraeli dochází k erozi půdy a propadům pobřeží, jeho velké části se proto uzavírají. V Jordánsku je pobřeží strmější, jsou tu krásné skalní útesy a Mrtvé moře tu působí divočejším dojmem.


V Jordánsku je také o něco víc možností ke koupání, větší množství hotelů i pláží, ale na druhou stranu je to tu dražší. Velká část pobřeží je ale stále pustá. Zážitek z koupání je ale na obou březích stejný.


Ubytování a léčba u Mrtvého moře

CK HAMIDI: ubytování u Mrtvého moře v Mujib Chalets
Mujib Chalets - tady relaxujeme na našich zájezdech

Voda z Mrtvého moře má blahodárné léčivé účinky a působí pozitivně na různé typy kožních onemocnění, jako je třeba lupénka. Prospěšná je i pro kloubní obtíže. Také zdejší unikátní mikroklima prospívá lidskému zdraví.


Díky nadmořské výšce, spíš by se dalo říct podmořské hloubce, je v ovzduší u Mrtvého moře o 5% více kyslíku než je běžné. To ocení zejména astmatici a alergici.


Zdravé je také bahno z Mrtvého moře

To si na sebe můžete naplácat, nechat zaschnout a pak omýt. Je nutné ale říct, že aby koupání v Mrtvém moři skutečně přineslo viditelný zdravotní efekt, nestačí tady pobýt jen několik hodin nebo dní.


Léčebný pobyt u Mrtvého moře by měl trvat alespoň 2 - 3 týdny a zdejší hotely nabízejí různé léčebné programy a kúry s účastí dermatologů a jiných lékařů.

Při běžné poznávací cestě do Jordánska se u Mrtvého moře můžete jen zastavit a vykoupat, nebo se tu ubytovat na jeden až několik dní a dopřát si trochu relaxu. Na Jordánské straně je většina hotelů velkých mezinárodních 4 - 5* rezortů, které trochu postrádají atmosféru. V okolí je ale dostatek možností ubytování v soukromí.


Na našich zájezdech do Jordánska se ubytováváme v krásných chatkách Mujib Chalet na útesu nad mořem s fascinujícím výhledem na západ slunce.


Zajímavosti o Mrtvém moři


Voda je hořká

Voda je jako olej

Sever je turistický, jih průmyslový

Mrtvé moře jsou 2 jezera

Žádné lodě


Voda v Mrtvém moři je hořká

Je to tak, když ochutnáte - opatrně, jen na špičku jazyka, zjistíte, že voda nemá slanou, ale hořkou chuť. Důvodem je fakt, že z přítomných solí je nejvíce zastoupen chlorid hořečnatý (52%). Sůl z Mrtvého moře se proto nedá používat v kuchyni.Voda v Mrtvém moři má olejovitou konzistenci

Uvidíte sami, až z Mrtvého moře vylezete, že budete mít na pokožce tenký olejový film. Je to dáno složením a nesnažte se ho zbavit mýdlem. Přišli byste tak zbytečně o léčivé účinky minerálů a olejů.


Sever Mrtvého moře v Jordánsku je turistický, jih průmyslový a střed je prázdný

Na severovýchodním pobřeží Mrtvého moře na jordánské straně jsou postaveny všechny hotelové rezorty, které tvoří turistické letovisko.


Když se vydáte po pobřežní silnici směrem na jih, uvidíte pusté pobřeží a skalní útesy. Na jižním konci Mrtvého moře narazíte na průmyslové areály.Těžařské firmy z Jordánska i Izraele zde odsolují, těží a zpracovávají minerální soli pro kosmetické i průmyslové výrobky.


Mrtvé moře má dvě hladiny v různé výšce - jedna klesá, druhá stoupá

Když se podíváte na satelitní snímky Mrtvého moře, tak zjistíte, že je vlastně tvořeno dvěma jezery - severním a jižním.

A zatímco hladina severního jezera klesá (k důvodům se dostaneme za chvíli), hladina jižního jezera Mrtvého moře naopak stoupá.


Proč se to děje?


Důvodem je to, že tato část je právě oběma zeměmi využívána pro těžbu minerálů a jsou zde velká odsolovací zařízení. Ze severního jezera je sem přiváděna další a další voda a soli v jižním jezeře se hromadí a zvyšují dno Mrtvého moře. Tím dochází i ke zvyšování hladiny. Paradoxní je, že Izrael má své hotelové rezorty vybudované u jižního jezera, kde tak pomalu dochází k zaplavování pláží a pomalu i vstupních lobby.