top of page

Cestování do Maroka: Navštivte 5 nejzajímavějších měst

Aktualizováno: 20. 9. 2022

Maroko je nádherná země plná přírodních i historických krás. Kromě jiného se pyšní hned pěti královskými městy s nádhernými historickými centry a nenapodobitelnou atmosférou. Na našem Velkém okruhu Marokem navštívíme všechny!


Každé z marockých královských měst nabízí bohatou historii a kulturu, ale také velkolepou architekturu. Každé z měst vám nabídne pohled do minulosti, můžete si prohlédnout historické památky a nasát něco z tamní kultury.

Casablanca

CK HAMIDI: Casablanca

Casablanca ležící na pobřeží Atlantského oceánu je největším městem Maroka. Můžete navštívit Medinu (Staré město), prozkoumat úzké průchody a krásnou architekturu nebo strávit nějaký čas nakupováním v Morocco Mall, největším nákupním centru v Africe.


Co navštívit a co musíte vidět


Mešita Hassana II.

Tato mešita je dominantou i symbolem celého města, a to i navzdory tomu, že jde o poměrně novou stavbu – dokončena byla totiž v roce 1993. Známá je ale dost. Je to totiž druhá největší mešita na světě a každičký její centimetr má velice propracovanou výzdobu.


Náměstí Mohameda V.

V centru Casablancy se určitě zastavte na tomto náměstí, kde si můžete o zdejším ruchu udělat dokonalý přehled. Kromě nikdy nekončícího cvrkotu si tu taky hned všimnete několika impozantních budov, jako je Justiční palác, pošta nebo hlavní marocká banka.

Justiční palác v Casablance.
Justiční palác v Casablance.

Náměstí Mohameda V. je skvostné ve dne i v noci, kdy se tu na jednom místě setkávají místní a turisté z celého světa. Až tu budete, můžete se s nimi zkusit dát do řeči a taky nezapomeňte ochutnat nějakou tu lokální dobrotu nabízenou v malých bufetech.


Centrální trh

Zelenina všech barev, které znáte, ostatní potraviny i nejrůznější věci denní potřeby. Právě toho je plný Centrální trh ve středu města, kde panuje atmosféra typická pro tato místa. Rozhodně sem aspoň nakoukněte!


Židovské muzeum

Židovské muzeum je jediné svého druhu v arabském světě. A najdete ho právě v Casablance. Muzeum tu funguje od roku 1997, předtím budova sloužila desítky let jako židovský sirotčinec. Seznámit se tu můžete se životem židů v tomto městě se vším, co k němu patří – uvidíte tu třeba tradiční nástroje, rituální předměty nebo slavnostní oblečení.


Katedrála Sacre CoeurV Casablance najdete taky katedrálu Sacre Coeur s poměrně zajímavou historií. Otevřena byla jako římskokatolický kostel v roce 1930, ovšem už v roce 1956 o svou náboženskou funkci přišla a začala sloužit jako škola a později kulturní centrum pro veřejnost. Z věže této novogotické katedrály je nádherný výhled na celé město i Atlantský oceán.

Fes

CK HAMIDI: Fes

Fes je třetí největší město v Maroku a je plné fantastických prázdninových zážitků, které si můžete vychutnat, od Fes el Bali, Mediny a památky UNESCO až po koželužny, kde můžete vidět tradiční umění barvení kůže.


Co navštívit a co musíte vidět


Fés el Bali

Nejstarší část dnešního Fésu nabízí svým návštěvníkům úplný poklad – takové množství úzkých spletitých uliček jste nejspíš ještě nezažili. Buďte tu ale opatrní. My Evropani se tu orientujeme opravdu obtížně… Ovšem ten zážitek!


Madrasa Bú Inania

Medresa (může být psáno i Madrasa) je škola islámu a v arabských zemích ji najdeme častokrát. Medresa Bú Inania ve Fésu je ale považována za tu nejkrásnější v celém Maroku. Svůj původ má už ve 14. století a naproti ní lze spatřit i úchvatné vodní hodiny.

Madrasa Bú Inania v marockém městě Fes.

Báb Bú Dželud

Pokud si ještě pořád nepřipadáte jako v Pohádkách tisíce a jedné noci, před touto branou si tak skutečně připadat budete. Hlavní vstupní brána do městské části Fés el Bali vás ihned zaujme modrými ornamenty (modrá je hlavní barva města) na vnější straně a zelenými na straně vnitřní (zelená je barva islámu).

Báb Bú Dželud v městě Fes v Maroku.

Brána vznikla v roce 1913 a průchod skrze ni připomíná cestování v čase. Když jí skutečně projdete, necháte za sebou auta i moderní výdobytky a ocitnete se v úplně jiné epoše…


Borj Nord

Odkud je nejkrásnější výhled na Fés? Přece z pevnosti Borj Nord na kopci za městskými hradbami! Kromě toho je tu taky k vidění expozice muzea zbraní z celého světa, její dominantou je ovšem pětimetrové dělo o hmotnosti 12 tun, které sehrálo svou roli v bitvě tří králů.


Marinid Tombs

K nejnavštěvovanějším místům ve Fésu patří i jedno skutečně tajemné – hrobky nacházející se na kopci nad městem. Podle odborníků pocházejí ze 14. století, ale nikdo neví, čí ostatky v nich spočinuly a proč právě tady. A to je pro všechny ohromné lákadlo!


Marinid Tombs v marockém měste Fes.

Rabat

CK HAMIDI: Rabat

Rabat je hlavním a zároveň druhým největším městem Maroka. Zde si můžete prohlédnout slavnou Hassanovu věž, navštívit mauzolea a královskou rezidenci. Je to krásné město, které toho nabízí tolik, že nebudete zklamáni, když se zde zastavíte na den nebo dva.


Co navštívit a musíte vidět


Hassanova věž

Měla být nejvyšší na světě. S takovým cílem začali ve 12. století v Rabatu budovat mešitu, která ovšem nikdy nebyla dokončena. Dodnes tu ale jako upomínka stojí Hassanova věž, minaret o výšce 44 metrů, což je polovina oproti zamýšleným rozměrům. Kolem ní pak oko každého návštěvníka zaujme sloupořadí z 19 nedokončených lodí.

Hassanova věž v marockém Rabatu.

Chellah

Na svahu nad řekou Bou Regreg se už v dávné historii odehrávaly nejrůznější historické situace. Féničané tady objevili historický komplex, pak je vystřídali Římané a při jejich odchodu na počátku 12. století tu zbylo jen pár různě rozptýlených kamenů. Ve 14. století zde vzniklo pohřebiště obehnané zdí.


Dnes se můžete po průchodu branou podívat na pozůstatky římských a islámských staveb. Součástí komplexu je skvostný kamenný minaret zdobený dlaždicemi, jenž je pozůstatkem dávné mešity. Součástí okouzlujícího komplexu je i poměrně dost zeleně, kde se krásně odpočívá.


Kasbah des Oudaias

Čtvrť Kasbah des Oudaias je typická svými bílými domy s modrým pruhem. Většinu jich tady postavili uprchlíci ze Španělska. Na procházku sem je nejhezčí se vydat Almohadovou branou z konce 12. století, která ihned zaujme celou sérií vyřezávaných oblouků. Bohužel je však často zavřena, proto nezbývá, než ke vstupu zvolit některou z menších bran…

Brána Bab er-Rouah v marockém Rabatu.

Andaluské zahrady

Součástí marocké metropole jsou také oblíbené Andaluské zahrady, vyhledávané hlavně k odpočinku. Zahrady tu nechali zřídit už Francouzi během koloniálního období, dnes si krásu rostlin, keřů a stromů můžete vychutnat i vy. K vidění jsou třeba datlovníky, oleandry, stromy s citrusovými plody a další. Báječnou atmosféru tu dotváří i fontány a zbytky starodávných soch.

Andaluské zahrady v marockém Rabatu.

Královský palác

Když se vydáme do metropole, obvykle zamíříme právě k takovému místu. Královský palác v Rabatu je krásná budova z roku 1864 a také sídlo krále. Návštěvníci se ale bohužel mohou podívat jen na vstupní bránu a z dostatečné vzdálenosti na část nádvoří.


Meknes

CK HAMIDI: Meknes

Meknes je město plné historických památek od velkolepých mešit po mauzolea a královské stáje a krásné paláce. Strávíte-li zde jeden nebo dva dny, máte možnost skutečně nasát historii a kulturu této oblasti.


Co navštívit a co musíte vidět


Bab Mansour

Městská brána a architektonický skvost v jednom? Bab Mansour tím skutečně je, vždyť údajně platí i za nejkrásnější bránu celého Maroka. Dostavěna byla v roce 1732 a krásná být musela – vždyť šlo o vchod do císařského paláce. Pro Evropana je ale spíš jako brána do úplně jiné dimenze. Tak okouzlující je!

Bab Mansour v marockém městě Meknes.

Place el Hedim

Pokud hledáte centrum města, najdete ho právě na tomto náměstí. Je tím pravděpodobně nejrušnějším místem nejen ve městě, ale v celém Maroku! Prochází se tudy místní i turisté, děti tu jezdí na nejrůznějších vozítkách, všude je slyšet cvrkot a hudba, voní tu tradiční občerstvení a snadno tu seženete pěkný suvenýr.

Náměstí sousedí se starou Medinou, jejíž uličky jsou rovněž naprosto fascinující. Dominuje mu úchvatná brána do výše zmíněného (veřejnosti nepřístupného) královského paláce.

Place et Hedim v marockém městě Meknes.

Velká mešita

Historicky nejdůležitější mešita ve městě je Velká mešita, která rovněž patří k těm nejstarším a nejhezčím památkám ve staré části. Předpokládá se, že byla postavena už ve 12. století, ovšem už ve 13. a 14. století se dočkala velkých změn. Právě ve 14. století byl například opraven minaret, který se předtím zřítil a zabil 7 věřících. Minaret, který obdivujeme dnes, pochází teprve z 2. poloviny 18. století.


Velká mešita se svým vnitřním uspořádáním výrazně neliší od ostatních marockých a severoafrických mešit obecně, to jí ale neubírá na kráse a vznešenosti. Má například vnitřní modlitebnu s hlavním prostorem rozděleným do 9 lodí, podlahu pokrytou rohožemi a hladké sloupy. V severní části mešity je pak velké nádvoří zdobené typickými dlaždicemi zellīj a s nezbytnou fontánou k omývání.


Mauzoleum Mulaja Ismaila

Patří k nejkrásnějším pohřebním mešitám v Maroku a může do ní vstoupit i jinověrec. Přesně to je mauzoleum Mulaja Ismaila, vůdce, který ve městě vybudoval například mohutné hradby a monumentální palác a na zdejším trůnu si poseděl 55 let až do své smrti v roce 1727.

Kromě toho je znám i pro své nevybíravé až kruté zacházení s křesťanskými otroky a pro počet dětí, které údajně zplodil – mělo jich být 868!

Mauzoleum Mulaja Ismaila v marockém městě Meknes.