top of page

Omán: zajímavá místa, která musíte vidět

Láká vás návštěva Arabského poloostrova, ale kvůli přemíře turistů se vám nechce do populární Dubaje? Pak neuděláte chybu, když se vydáte do nedalekého Ománu. Tím spíš, pokud se chcete podívat na místo, kam by se klidně daly zasadit Pohádky Tisíce a jedné noci.


Omán vás nadchne, pokud milujete pestrou kulturu, pláže s bělostným pískem, historické památky i veškeré služby moderní doby. V tomto sultanátu totiž denně kombinují vše zmíněné, což pro turisty znamená prakticky jediné – maximálně užitou dovolenou!


Za atmosféru a vzhled Ománu může v minulosti omezený cestovní ruch, díky čemuž se zachovalo množství autentických arabských prvků nejen v kultuře, ale i v běžném životě místních, a také bohatství, jež plyne z těžby ropy (která se v 60. letech 20. století rozjela ve velkém). Nemalé prostředky zdejší podnikatelé investovali do výstavby moderních hotelů a vysoce kvalitních služeb pro turisty, což pro vás bude patrné, jen co přiletíte.


Zaostřeno na přírodu

Pokud máte dojem, že se do Ománu dá vydat „jen“ za památkami, rád vás vyvedu z omylu. Jistě, je jich tu spousta, ale v tomto státě je zajímavá i příroda – kromě nádherného Arabského moře tady na vás čekají oázy a písečné duny, řeky a říčky s průzračnou vodou i vysoké a respekt budící hory.


Co byste si v Ománu neměli nechat ujít

Maskat (hlavní město)

Co by to bylo za návštěvu země, kdybyste se nevydali do hlavního města? A že má Maskat skutečně co nabídnout! Jeho počátky sahají do 1. stol. př. n. l., kdy byl významným přístavním městem Orientu. Postupem času tu hráli velkou roli Peršané a Portugalci, snad i proto je atmosféra města tak pestrá na každém kroku.V metropoli Ománu byste rozhodně měli navštívit:

  • Velká mešita sultána Kábuse

  • Bustan

  • Starý Maskat

  • Al Bahrí

  • Qurum Heights

Velká mešita sultána Kábuse


Mešita, která patří mezi ty největší v islámském světě, je relativně mladá – vznikla totiž až v roce 2001. Za její hlavní branou najdete růžové zahrady, dámskou modlitebnu a hlavní modlitební halu pro pány o rozloze celého hektaru.

Koberec na zdejší podlaze má svůj původ v Íránu a je prý největším kobercem na světě! Na stropě zase visí lustry vyrobené v severočeském Novém Boru.


Bustan

Pozoruhodná čtvrť Maskatu je známá kvůli sídlu parlamentu, nejluxusnějšímu hotelu z celé země a přístavu pro turistické lodě. Pak vás tu čekají turistické resorty a pobřeží s několika rybářskými vesničkami.


Starý Maskat


V nejstarší části města můžete vidět sultánský palác Al Alam, administrativní budovy a taky historické pevnosti Džalali a Mirjani. Zajímavé je, že tu prakticky stabilně nikdo nežije, takže když se sem vydáte o víkendu, nejspíš tu potkáte jen turisty.


Al Bahrí

Pokud se rádi procházíte po promenádě, tohle bude místo přesně pro vás. Silnice je tu sice čtyřproudá a nepříliš klidná, ale výhled na moře z chodníku podél ní je fascinující.


Qurum Heights


Chtěli jste někdy navštívit Beverly Hills? Podívejte se, jak to vypadá v moderní čtvrti Maskatu, které se neřekne jinak než Beverly Hills Ománu. V nejluxusnější části města pak stačí jen seběhnout kopec a stojíte na nádherné a rozlehlé písčité pláži.


Salalah

Druhým městem, které byste si v Ománu neměli nechat ujít, je Salalah. Jde o vyhlášené letovisko v jižní části Ománu, které vám udělá radost, zvlášť pokud si chcete kromě poznávání užít i nějaké to relaxování na pláži u moře.


Zdejší nádherná příroda vás jednoduše okouzlí. Pokud se rádi potápíte, učaruje vám korálový útes a jeho rozmanitý život. Jestli se naopak radši držíte nad hladinou, můžete se vydat třeba k horským pramenům Ayn Razat.

Určitě se jděte podívat taky na trh Al Husn, kde si nebudete moct vybrat z parfémů, koření, šperků nebo typického kadidla, které odsud místní vyváželi ven už ve 13. století. Zdejší atmosféra je nezapomenutelná!


Nizwa


Nizwa je krásné starobylé město, které dokonce v 6. a 7. století bývalo tím hlavním v celé zemi. Turisty sem láká hlavně pevnost ze 17. století (která měla ovšem základy už ve 12. století). Ta byla naprosto nedobytná!

Její zdi byly silné 5 metrů, takže dokázala odolávat i silné dělostřelbě. Dominantou pevnosti byla vysoká věž, a když se zrovna neválčilo, byla pevnost určena k obývání. Ještě větším překvapením než samotné mohutné zdi mohly být pro útočníky vražedné díry plné vařící tekutiny – nejčastěji vody, ale býval to i olej nebo datlový sirup. Tyto nástrahy se jednoduše nedaly přežít. Stejně tak zákeřné byly drobné otvory ve zdech, ze kterých se dalo střílet i pod velmi ostrým úhlem.

Kromě světoznámé pevnosti můžete obdivovat i Páteční mešitu, a co si určitě užijete, to jsou tradiční trhy s keramikou a zemědělskými plodinami.


Jabrin


Máte-li rádi typické pevnosti, hrad Jabrin vás nadchne. Nachází se ve stejnojmenném městečku v pohoří Al-Hadžar, v oáze plné palem. Nabízí nejen svou atmosféru, ale i nádherný výhled na okolní hory.

Třípatrová kamenná pevnost vznikla během 2. pol. 17. století na popud sultána zvaného Bil'arab bin Sultan, jenž je tu i pohřbený. Zvenčí zaujme mohutnými hradbami a uvnitř je to ještě větší paráda – pyšní se vyřezávanými stropy, astrologickými vzory a islámskými nápisy na omítce.


Poloostrov Musandam


Až se budete chtít vzdálit z ruchu měst, vypravte se na poloostrov Musandam, jenž vás nejspíš hned na první pohled nadchne zálivy v obklopení hor. Dá se tu parádně šnorchlovat a potápět, krásné jsou tady vyjížďky na lodi, během nichž třeba zahlédnete i delfíny.


Pro dobrodružnější povahy mám tip na výlet do hor dál od Chasabu – půjčte si terénní vůz 4x4 a vyjeďte si nahoru. Vaše vzpomínky na Omán to nepopsatelně umocní.


Bimmah Sinkhole


I když je to díra, pohled na ni si zamilujete. Bimmah Sinkhole je vodou naplněná prohlubeň, která vznikla propadem povrchové vrstvy v důsledku rozpouštění podzemního vápence. Takhle jednoduché to je, i když místní dlouho věřili, že díru vytvořil meteorit.

Jezírko, které se tu utvořilo, má asi 50 x 70 m a je zhruba 20 m hluboké. Samotná díra je ale hluboká asi 90 m. Ve vodě se dá i koupat, má příjemnou teplotu, ale jakmile se přestanete hýbat, vězte, že se na vás vrhnou hladové rybičky Garra rufa, které se už i u nás využívají k pedikúře. Na stěně jeskyně si zase to své užívají lezci a v blízkém okolí prohlubně je parčík, který slouží k odpočinku.


Wahibská poušť


Wahibská poušť vznikla v období čtvrtohor a je poměrně malá. Pro lidi je tak nehostinná, že tudy procházejí jen beduíni. Přesto však nabízí neobvyklou podívanou na až 100 metrů vysoké písečné duny, které jsou pro nás Evropany jednoznačně exotické. Cesta je možná terénním autem a klidně si můžete užít nezapomenutelné chvíle v pravém pouštním kempu!


Wadi Bani Khalid

Jakmile se s někým budete po své dovolené bavit o Ománu, určitě vám hned naskočí, jak jste se koupali na místě zvaném Wadi Bani Khalid. To patří k nejznámějším vádí v celém Ománu. Že jste neslyšeli o vádí? Jde o údolí s občasným tokem, která se tvoří v pouštních a polopouštních oblastech.

Wadi Bani Khalid se nachází u východního okraje pohoří al-Hadžar, o kterém ještě bude řeč. Zásoby vody tu dovolily růst bujné vegetace, v širším okolí se pak rozkládají vesnice s palmami, nádržemi a jezírky. Místo je to skutečně malebné!


Wadi Shab


Podobně je na tom i Wadi Shab. Hory, skály a jezírka vám už z paměti prostě nezmizí. V jednom z jezírek si můžete krásně zaplavat, a dokonce proplavat až do jeskyně s vodopádem. Voda, která přes den získává nádhernou tyrkysovou barvu, zláká ke koupání snad úplně každého.


Pevnost Bahla


Nedaleko stejnojmenného města najdete kulturní památku, která tu vznikala ve 13. a 14. století. Z pevnosti Bahla je dnes už jen zřícenina, i přesto ale stojí za návštěvu. Hradba je 10 kilometrů dlouhá, na okraji stojí dvě mešity.

Památka je hliněná a v zimních měsících tu úřadují deště, proto je poměrně složité zbytky pevnosti chránit. Přesto se o to zdejší vláda snaží.


Al-Hadžar


Ať už milujete přírodu, nebo prostě jen hledáte zajímavá panoramata, v Al-Hadžar budete jako u vytržení. Asi 300 kilometrů dlouhý horský hřbet patří k nejobdivuhodnějším lokalitám v Ománu a jeho součástí je i nejvyšší ománská hora Jebel Shams (Sluneční hora) s výškou 3 009 m.

Ta nabízí naprosto úchvatný rozhled a je zajímavá i tím, že má dva vrcholy. Zatímco na ten vyšší, severní, se obyčejný smrtelník nedostane (má tam budovy ománská armáda), na o něco nižší, jižní, se můžete vydat. V létě tu panují teploty kolem 20 °C, což je na túru příjemné.


Nemusíte se sem vypravovat na náročné treky, stačí se tu projet a občas si někde zastavit na krátké pokochání. Je tu nádherně!


Jebel Akhdar


Jebel Akhdar je nádherný kousek ománské přírody. V překladu její název zní Zelené pohoří a tento název skutečně vystihuje to, co tu spatříte.