Skalní město Petra v Jordánsku: Kompletní průvodce

Aktualizováno: zář 7

Už jste slyšeli o skalním městě Petra v Jordánsku? Jde o naprosto fascinující komplex mnoha útvarů, staveb, chodeb a zákoutí, který ve vás navždy zanechá svůj otisk. Je to bez pochyby největší lákadlo v celé zemi. Podívejte se na něj s námi!

Co musíte ve skalním městě Petra vidět a zažít?


Soutěska Sík

Soutěska Sík je jediná, která do nitra Petry vede. Tedy kromě utajeného zadního vchodu. Měří asi jeden kilometr a její šířka dosahuje maximálně 5 metrů. Jsou ale místa, na nichž rozpažíte a budete se při tom skoro dotýkat obou stěn.

Soutěska Sík, vstup do skalního města Petra v Jordánsku.

Stěny soutěsky jsou i 200 metrů vysoké. Budete si tu připadat jako v úplně jiném světě.

Al-Khazneh - Pokladnice

Al-Khazneh neboli Pokladnice je pravděpodobně tím nejznámějším kouskem Petry a minimálně na internetu už jste ji určitě viděli.

Nachází se hned na začátku skalního města a hned po soutěsce je důvodem, proč tu turisté žasnou. Je totiž vyvedená do neuvěřitelných detailů, včetně vyobrazení bohů a dalších mytologických postav. Název Pokladnice je dílem fantazie místních beduínů. Když stavbu uviděli, předpokládali, že takhle monumentální dílo muselo sloužit jako úkryt vzácného pokladu. Faktem ale je, že se jednalo "pouze" o hrobku.

Divadlo

Jen kousek od Al-Khazneh se nachází divadlo pro 8 500 diváků ve 45 řadách. Původně se sem vešly „jen“ tři tisícovky diváků, Římané ale zapracovali na tom, aby byl prostor velkolepější.

Římský amfiteátr ve skalním městě Petra v Jordánsku.


Kolonádní ulice

V centru Petry se projdete kolonádní ulicí. Už na jejím začátku vás upoutá kašna zasvěcená nymfám, spatříte tu také tržiště.


Klášter Ad-Dér

Když se zamilujete do Pokladnice, nejspíš propadnete i kouzlu kláštera Ad-Dér – je jí totiž velmi podobný. Najdete ho asi 3 kilometry od centra. Abyste se k němu dostali, budete muset zdolat přibližně 800 schodů, ale stojí to za to. Mimochodem – tato stavba vznikla jako hrobka pro krále Obodase.

Kláštěr Ad-Dér ve skalním městě Petra v Jordánsku.


Al-Mazbah

K těch duchovnějším a zároveň odlehlejším místům celé Petry patří i Al-Mazbah, hlavní obětiště. Před divadlem odbočte vlevo prudce vzhůru po schodech až vyšplháte ke 2 Obeliskům, obětišti, Lvímu monumentu a pak můžete pokračovat cestou, kterou neproudí davy turistů kolem mnoha dalších hrobek až do centra Petry, odkud se můžete vydat nahoru ke Klášteru.

Náročnější trasa rozhodně stojí za to.

Hora Hór

Když budete mít na Petru více času, určitě se vydejte na horu Hór. Na ní najdete hrobku samotného biblického Árona!


Petrou vás rádi provedeme. Stačí se k nám připojit na některý z poznávacích zájezdů!


Královské hrobky

Velkolepé Královské hrobky najdete vpravo od Divadla, vytesané do skály. Cesta vás dovede až k nim a mnohé z nich si můžete prohlédnout i zevnitř.

Jejich impozantnost vás bude fascinovat.


Výhled na Pokladnici ze shora

Za Královskými hrobkami se vydejte po schodech pěšinou mezi skály a po několika kilometrech dojdete k místu, odkud spatříte ikonickou Pokladnici z výšky.