top of page

Wádí Rum: nejhezčí poušť světa je v Jordánsku

Aktualizováno: 4. 11. 2021Poušť Wádí Rum v jižním Jordánsku je stále více vyhledávaným místem, které nechybí v žádném itineráři cestovatelů do Jordánska. Spolu se skalním městem Petra a Mrtvým mořem patří Wádí Rum k trojici takzvaných must see Jordánska. Podívejte se na nejdůležitější informace, zajímavosti a tipy co ve Wádí Rum zažít a vidět.


Na všech našich zájezdech do Jordánska, ať už se vydáte na

ve Wádí Rum vždy přespíme, abychom si zdejší nádhernou pouštní krajinu a místní beduínskou kulturu dostatečně užili a také proto, že je to moje nejoblíbenější místo v Jordánsku :).


V tomto článku se o Wádí Rum dozvíte spoustu informací:

Základní informace o Wádí Rum

Wádí Rum (čti Vádí Ram) je pouštní přírodní rezervace na jihu Jordánska, přibližně 100 km od Petry a 40 km od letoviska Aqaba.


Jedná se o pouštní údolí na hranicích se Saúdskou Arábií. Jeho dno leží v nadmořské výšce 800 m.nm. a okolní hory dosahují běžně přes 1600 m.nm. Nejvyšší hora Džabal Umm ad-Dámí je vysoká 1854 m n.m a je dokonce nevyšší horou Jordánska.


Wádí Rum se přezdívá také Měsíční údolí a je jedinečné svým zbarvením do červena, unikátními skalními útvary a dlouhou historií osídlení sahající až do pravěku. Rezervace má velikost 720km2, je protkána sítí turistických stezek a najdete tu mnoho beduínských kempů (víte, co je v nich oblíbeným pokrmem?).

CK HAMIDI: Wádí Rum
Napajedlo pro dobytek - pohled od Lawrencova pramene

Jak se dostat do Wádí Rum?


Autem

Když budete v samotném Wádí Rum, budete si připadat jako v nejodlehlejší části světa. Možná vás proto překvapí, jak jednoduše je rezervace dostupná. Po silnici dojedete ke vstupní bráně za 40 minut z Aqaby nebo za 2 hodiny z Petry.


Nejdříve se zastavíte u návštěvnického centra, kde se registrujete. Tady je možné zaparkovat, nebo pokud to máte domluveno s některým z kempů, můžete jet ještě dalších 5 kilometrů do vesnice Rum a zaparkovat tam.


Pokud máte půjčené terénní vozidlo s pohonem 4x4, můžete se do Wádí Rum vydat i s ním, jen musíte zaplatit poplatek 20 JOD. Nezapomeňte pro jízdu v písku podhustit pneumatiky a držte se jen vyježděných cest!


Autobusem

Autobusy do Wádí Rum jezdí z Petry a z Aqaby. Z Aqaby ovšem nepravidelně. Jízdenky si nejlépe rezervujte na recepci hotelu.


Taxíkem

Taxík seženete jak z Aqaby, tak z Petry a když si připlatíte, tak i z Ammánu. Je potřeba si cenu domluvit předem, nebojte se trochu smlouvání. Výhodnější bude, když se s taxikářem domluvíte i na zpáteční cestě.


Kolik stojí vstupné?

Vstup do rezervace je zahrnutý v rámci Jordan Pass. Kdo tuhle kartičku nemá, zaplatí v návštěvnickém centru 5 JOD (cca. 150 Kč)


Nejlepší kempy ve Wádí Rum

CK HAMIDI: Wádí Rum
Mohammed Mutlak - náš nejoblíbenější kemp

Každý kemp vlastní jiná rodina. Ačkoliv si tedy navzájem konkurují, všichni patří do jednoho kmene Zalabia a do jedné komunity. Najdete tu kempy od jednoduchých (ale podle mě s nejhezčí atmosférou) až po luxusní glampy.


TIP: Vyhněte se kempům na začátku oblasti u vesnice Rum


Jsou velké, často přeplněné a přijdete o pocit nocování v daleké a opuštěné poušti. Raději si vyberte nějaký malý kemp s typicky černobílými stany, který se nachází o samotě a daleko od ostatních a pokud možno hluboko v srdci Wádí Rum.


Já se opakovaně vracím do Mohammed Mutlak Camp, kam beru i klienty všech našich zájezdů do Jordánska. Poloha jejich kempu je bezkonkurenční.

CK HAMIDI: Wádí Rum kemp
Večerní stylové posezení po beduínsku

Širokou nabídku najdete třeba na portálu booking.com. Všechny kempy vám kromě samotného ubytování nabídnou i transport z vesnice Rum, výborné jídlo a bohatý program a aktivity.


Spaní pod širákem

Spaní pod hvězdnou oblohou je zážitek na celý život. Táboření na divoko bez doprovodu místního průvodce není povoleno, ale každá rodina provozující kemp vám tento zážitek ráda zařídí. Večer posedíte u ohně a pak už můžete jen rozjímat a usínat v nejhezčí poušti světa v dokonalém spojení s přírodou.

CK HAMIDI: Wádí Rum
Romantické spaní pod širákem

Aktivity ve Wádí Rum - co vidět a zažít?

Projížďka jeepem

CK HAMIDI: Wádí Rum
Na korbě jeepu stihnete nejvíc

Provozovatelé kempů mají terénní vozidla s upravenou korbou, na které je sezení pro turisty. Těmito jeepy vás vezmou na projížďku pouští po těch nejzajímavějších místech.


Domluvit se můžete na 2 hodinové nebo klidně celodenní exkurzi. Tuto aktivitu doporučuji na první den. Nejlépe se tak s Wádí Rum seznámíte a je to docela zážitek. Nemusíte se bát, že budete celý den jen sedět na korbě.


Řidič vás vždy někam odveze a ukáže, kam se máte jít podívat. Někdy si projdete kaňon mezi skalami, jindy třeba vyšplháte na písečnou dunu nebo se projdete po skalním mostě.


Pěší turistika

CK HAMIDI: Wádí Rum
Po vlastních je to nejlepší

Pro milovníky pěší turistiky je Wádí Rum doslova ráj. Není to jen poušť, ale i skály, rokle, kaňony, hory, beduínské pastevecké stezky a ukryté prameny. Narazíte i na skalní malby. Trekovat tu můžete i několik dní a nejlépe je opět se domluvit s provozovateli vašeho kempu, kteří vám poskytnou průvodce i potřebné vybavení.


Ve Wádí Rum můžete provozovat pěší turistiku i samostatně, bez průvodce. Tuto možnost ale doporučujeme jen zkušeným turistům s dobrou orientací v mapě. Rozhodně předem v návštěvnickém centru nebo ve svém kempu nahlašte, kam se chystáte a kdy se chcete vracet.

Přes Wádí Rum také vede dálková trasa Jordan Trail a můžete odsud dojít pěšky až k Rudému moři.


Lezení po skalách

CK HAMIDI: Wádí Rum
Ráj pro milovníky horolezectví

Wádí Rum je krásné místo pro horolezce. Pískovcové skalní útvary lákají vyznavače skalního lezení z celého světa. Najdete tu celou řadu různě náročných a vyzkoušených tras.


Let v balónu

Wádí Rum z ptačí perspektivy

Toužíte-li prohlédnout si tuto magickou pouštní krajinu z ptačí perspektivy, zarezervujte si let v horkovzdušném balónu. Hodinový let stojí kolem 130 JOD (asi 4000 Kč).


Jízda na velbloudu

CK HAMIDI: Wádí Rum
Jako na dávné karavaně

Velbloud patří k poušti stejně jako písek. Nejinak je tomu ve Wádí Rum, kde beduíni žijí s velbloudy v dokonalé symbióze po stovky a tisíce let.


Projížďkou na velbloudech si můžete dopřát pohled na Wádí Rum zase z jiného pohledu. Jízdu si můžete vyzkoušet jen na půl hodiny, nebo se vydat na několikadenní putování tímto korábem pouště se spaním v divočině a zažít pocit dávných karavan.


Pozorování hvězdné oblohy

CK HAMIDI: Wádí Rum, hvězdná obloha
Mléčná dráha nad Wádí Rum

Něco tak prostého jako hvězdné nebe nad hlavou v našich končinách už sotva známe. Zato tam, daleko a hluboko v poušti, kde není světelný smog a vzduch má minimální vlhkost, jsou podmínky pro pozorování hvězd naprosto úžasné. Až se setmí, budete žasnout, kolik hvězd se nad vámi objeví.


TIP: naplánujte si cestu do Wádí Rum v době novu, aby ani odraz měsíce nerušil pohádkovou podívanou


Jóga a meditace

CK HAMIDI: Wádí Rum jóga
Magické místo pro cvičení jógy

Wádí Rum je magické místo s nesmírnou energií. Má uklidňující účinky, přináší harmonii a klid. Opravdu, nemusíte být zrovna vyznavači ezoteriky, abyste to cítili.


Ne nadarmo se jordánský král Abdulláh II. vydává do Wádí Rum vždy, když musí udělat důležité rozhodnutí. Mnoho kempů pořádá ve Wádí Rum jógové kurzy a workshopy.


Sandboarding