Wádí Rum: nejhezčí poušť světa je v Jordánsku

Aktualizováno: lis 4Poušť Wádí Rum v jižním Jordánsku je stále více vyhledávaným místem, které nechybí v žádném itineráři cestovatelů do Jordánska. Spolu se skalním městem Petra a Mrtvým mořem patří Wádí Rum k trojici takzvaných must see Jordánska. Podívejte se na nejdůležitější informace, zajímavosti a tipy co ve Wádí Rum zažít a vidět.


Na všech našich zájezdech do Jordánska, ať už se vydáte na

ve Wádí Rum vždy přespíme, abychom si zdejší nádhernou pouštní krajinu a místní beduínskou kulturu dostatečně užili a také proto, že je to moje nejoblíbenější místo v Jordánsku :).


V tomto článku se o Wádí Rum dozvíte spoustu informací:

Základní informace o Wádí Rum

Wádí Rum (čti Vádí Ram) je pouštní přírodní rezervace na jihu Jordánska, přibližně 100 km od Petry a 40 km od letoviska Aqaba.


Jedná se o pouštní údolí na hranicích se Saúdskou Arábií. Jeho dno leží v nadmořské výšce 800 m.nm. a okolní hory dosahují běžně přes 1600 m.nm. Nejvyšší hora Džabal Umm ad-Dámí je vysoká 1854 m n.m a je dokonce nevyšší horou Jordánska.


Wádí Rum se přezdívá také Měsíční údolí a je jedinečné svým zbarvením do červena, unikátními skalními útvary a dlouhou historií osídlení sahající až do pravěku. Rezervace má velikost 720km2, je protkána sítí turistických stezek a najdete tu mnoho beduínských kempů (víte, co je v nich oblíbeným pokrmem?).

CK HAMIDI: Wádí Rum
Napajedlo pro dobytek - pohled od Lawrencova pramene

Jak se dostat do Wádí Rum?


Autem

Když budete v samotném Wádí Rum, budete si připadat jako v nejodlehlejší části světa. Možná vás proto překvapí, jak jednoduše je rezervace dostupná. Po silnici dojedete ke vstupní bráně za 40 minut z Aqaby nebo za 2 hodiny z Petry.


Nejdříve se zastavíte u návštěvnického centra, kde se registrujete. Tady je možné zaparkovat, nebo pokud to máte domluveno s některým z kempů, můžete jet ještě dalších 5 kilometrů do vesnice Rum a zaparkovat tam.


Pokud máte půjčené terénní vozidlo s pohonem 4x4, můžete se do Wádí Rum vydat i s ním, jen musíte zaplatit poplatek 20 JOD. Nezapomeňte pro jízdu v písku podhustit pneumatiky a držte se jen vyježděných cest!


Autobusem

Autobusy do Wádí Rum jezdí z Petry a z Aqaby. Z Aqaby ovšem nepravidelně. Jízdenky si nejlépe rezervujte na recepci hotelu.


Taxíkem

Taxík seženete jak z Aqaby, tak z Petry a když si připlatíte, tak i z