top of page
download_edited.png

VELKÝ OKRUH ÍRÁNEM

Autentický poznávací zájezd do Íránu - nemineme hlavní skvosty, ale zamíříme i tam, kam běžní turisté nejezdí. 

Letecky
z Prahy
Města
Skupiny
6 - 12 osob
Památky
Náročnost
Příroda a venkov
Komfort
Místní život

18 dní

záloha 10%

23.4. - 10.5.2023

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE ZE ZÁJEZDU

Fotky řeknou víc než tisíc slov

POPIS ZÁJEZDU

POPIS ZÁJEZDU

Během našeho poznávacího zájezdu poznáte Írán s veškerým komfortem českého průvodce znalého místního prostředí, aniž byste přišli o autentický prožitek z cestování. Doprovázeni budete i místním průvodcem, který cestovatelům rád ukazuje pravou tvář své země.

Na začátku zájezdu se nejprve vydáme mimo hlavní turistické trasy za dobrodružstvím do úžasně zelené provincie Gílán, a vypravíme se na trek s přespáním v přírodě. Nevynecháme ale ani ty největší skvosty tajuplné Perské říše. Navštívíme nádherná města jako Isfahán, Kašán, Yazd a Širaz. Prozkoumáme velkolepou starověkou Persepolis. Vydáme se do pouště i do hor a vesniček, třeba abychom přespali v jeskynních domech staré vesničky Meymand dosud obývané polokočovnými nomády.

Budeme se bavit s místními, na trzích ochutnáme všemožné dobroty a večer si popovídáme nad šálkem výborného čaje a třeba i s vodní dýmkou.

A zažijeme spoustu dalších dobrodružství a zážitků v této nádherné a bezpečné zemi! Koukněte se sami do programu zájezdu

Na všechny památky a atrakce budete mít dostatek času a prohlédnete si je podle vlastního tempa s tištěným průvodcem vytvořeným speciálně pro tento zájezd. Nikdo vás nebude nahánět s průvodcovským deštníkem. Během zájezdu bude průvodce naslouchat vašim přáním a individuálním požadavkům - na všem je možné se lidsky domluvit.

Naším cílem je, aby celý zájezd proběhl v pohodové a přátelské atmosféře, protože přesně takový je i samotný Írán.

topography%203_edited.png

Co mám v ceně?

 • letecká doprava: Praha - Teherán - Praha s 20 Kg odbaveným zavazadlem, s 1 přestupem

 • ubytování: 16x hotel střední kategorie, 1x ecolodge, 1x táboření v přírodě ve stanech

 • strava: plná penze (snídaně, oběd, večeře)

 • přesuny: klimatizovaný mikrobus

 • český průvodce: po celou dobu

 • místní průvodce: po celou dobuě

 • všechny vstupy

 • transport zavazadel: během treku

 • vybavení k táboření: stan, karimatka, spacák

 • víza

 • spropitné

 • informační materiály

 • pojištění proti úpadku CK

Co nemám v ceně?

 • cestovní pojištění a pojištění storna

 • stravu kromě uvedené (případné svačiny)

 • fakultativní aktivity

 • příplatek za 1 lůžkový pokoj 6000 Kč

CO JE V CENĚ
PRŮVODCI

PROGRAM ZÁJEZDU

DEN 1 - Roudbar

 

Po příletu na letiště v Teheránu se setkáme s našim místním průvodcem Mansourem a vydáme se rovnou do městečka Rudbar v provincii Gílán, kde se ubytujeme. Podle času se můžeme vypravit na kratší výlet k místním vodopádům, nebo si v klidu posedět v čajovně.

DEN 2 - Trek přes pohoří Alborz

 

Ráno se vydáme na trek přes pohoří Alborz překvapivě zelenou a zalesněnou krajinou s nádhernými výhledy a vodopády.

K večeru se utáboříme v přírodě a roděláme oheň.

DEN 3 - Rašt

 

Ráno sejdeme do civilizace a vydáme se do Raštu, hlavního města provincie Gílán, který zařazen do sítě kreativních měst UNESCO pro svou neopakovatelnou gastronomii založenou výhradně na lokálních zdrojích - pohoří Alborz a jeho lesy, Kaspické moře a řeka Sefīd-Rūd. Přespíme ve zdejší dřevěné eco-lodgi.

 

DEN 4 - Rašt - Kašán

 

Ráno se ještě porozhlédneme po městě, zájemci mohou navštívit Muzeum venkovského dědictví a pak se vydáme na cestu do Kašánu (6 hodin), kde se ubytujeme.

DEN 5 - Kašán

 

Užijeme si pohodový den v tomto nádherném historickém pouštním městě. Projdeme si starý bazar a historické kupecké domy. V jednom takovém budeme ubytováni. Bude prostor jak na prohlídku s průvodcem, tak na samostatné toulání Kašánskými uličkami. Nabštívíme také proslulé zahrady Fin Garden.

 

DEN 6 - Noush Abad - Yazd

 

Ráno po snídani se vydáme do starého podzemního města Noush Abad, které je světovým unikátem. Jedná se o jedno z nejstarších míst svého druhu na světě. Město mělo na první pohled klasické uspořádání ulic na povrchu, ale z každého domu se dalo sestoupit do podzemí, kde existovalo paralelní město se systémem chodeb. Po prohlídce se vydáme do Yazdu (4 hodiny) a dáme si oběd u místní rodiny. Odpoledne se mohou zájemci podívat do muzea Qanat nebo si užít volno ve městě. Ubytujeme se v tradičním kupeckém domě.

DEN 7 - Yazd

 

Tento den věnujeme pobytem ve fascinujícím starém Yazdu. Místní hliněné domy jsou posety typickými ventilačními věžemi, které v horkém podnebí zajišťovaly cirkulaci vzduchu a chlazení. Jedná se o nejstarší klimatizační systém na světě. Prohlédneme si velkolepé náměstí Amichakmaq, zdobnou mešitu Jame, hodinovou věž a ztratíme se v místních uličkách. Bude prostor jak na prohlídku s průvodcem, tak na samostatné procházky po městě.

 

DEN 8 - chrám Chak Chak, Kharanaq, Meybod

 

Po snídani se vydáme prozkoumat okolí Yazdu. Nejprve pojedeme do nedalekého Zoroastriánského chrámu ohně Chak Chak, který je působivě umístěn pod skalním převisem. Poté se přemístíme do historické vesnice Kharanaq staré 4500 let, která je zasazena mezi hory a poušť s působivým minaretem. Poslední zastávkou dne bude město Meybod, kde si prohlédneme tradiční výrobu hedvábí. Na večer se vrátíme do Yazdu.

 

DEN 9 - Kerman a poušť Lút

 

Po snídani se přesuneme do pouštního města Kermán na úpatí hor, kde si prohlédneme staré hradby, uličky a bazar. Až do Kermánu většina turistů nedojede. Po obědě se přesuneme do nádherné solné pouště Lút, kde strávíme odpoledne a večer s místními obyvateli, užijeme si nevšední přírodní scenérie a píseřné duny.

 

DEN 10 - Maymand

 

Po snídani v poušti nás čeká přesun do Maymandu (cca. 3,5 hodiny), který je pro svou unikátnost zapsaný na seznamu UNESCO. Vesnice stará 3000 let má domy vytesané ve skále. Elektřina a silnice sem byly zavedeny teprve před několika lety a vesnice je dodnes obývaná polonomádskými obyvateli. Přes zimu přebývají ve svých jeskynních domech a v létě pasou ovce a kozy na okolních pastvinách a kočují s nimi. Ubytujeme se stylově v jeskynních domech.

DEN 11 - Pasargad, Šíráz

 

Po troglodytí zkušenosti vyrazíme na cestu do Šírázu. Po cestě se zastavýme v bývalém hlavním městě starověké perské říše Pasargad, které je na seznamu UNESCO. Na večer se přesuneme do Šírazu, kde se ubytujeme a můžeme vyrazit do nošních ulic tohoto příjemného a uvolněného města.

DEN 12 - Šíráz

Tento den si po předchozích pobytek v poušti a jeskyni užijeme město a civilizaci ve studentském a otevřením Šírázu. Projdeme se po bazaru, navštívíme růžovou mešitu, odpočineme si v zahradách a budeme nasávat příjemnou atmosféru tohoto místa. Opět bude prostor jak pro prohlídku s průvodcem, tak samostatné objevování města v soukromí.

DEN 13 - Persepolis a Nakš-e Rustam

Po snídani se vydáme do velkolepé starověké Persepole, jedné z tzv. must see atrakcí Íránu a dopřejeme si dostatek času na její prohlídku. Poté se přesuneme ke skalní stěně Nakš-e Rustam, do které jsou vytesány hrobky a nápadně připomínají jordánskou Petru. Odpoledne se přesuneme do Isfahánu, kam dorazíme večer a ubytujeme se (cca. 4,5 hodiny)

DEN 14 - Isfahán

Strávíme den ve velkolepém a podle mnohých nejhezčím Íránském městě Isfahán. Navštívíme jedno z největších náměstí světa lemovaného podloubím s bazary. Budeme obdivovat honosné mešity, perly islámské architektury. Odpočineme si v zelených parcích i u široké řeky, jejíž břehy spojuje starý kamenný most. Navštívíme také příjemnou křesťanskou arménskou čtvrť. Prostor dostanete i na samostatnou prohlídku města.

DEN 15 - Isfahán

Protože Isfahán je rozlehlé město s mnoha pamětihodnostmi, necháme si ještě další den na jeho prohlídku a nasávání zdejší příjemné atmosféry. 

DEN 16 - Abyaneh, Teherán

Po snídani se vydáme zpět do Teheránu, ale po cestě se ještě zastavíme v horách, v tradiční vesnici Abyaneh tvořenou hliněnými domky, kde můžeme potkat ženy oblečené v tradičních barevných krojích. Ubytujeme se v Teheránu a večer můžeme vyrazit do víru velkoměsta.

DEN 17 - Teherán

Návštěva žádné země by nebyla kompletní bez poznání hlavního města. Teherán je moderní metropolí na úpatí sopky Damavand, jejíž výška dosahuje přes 5000 metrů. Můžeme se na ni vypravit lanovkou, případně se projít k vodopádům s mnoha příjemnými restauracemi v Darbandu, navštívit bývalou americkou ambasádu nebo nakoupit suvenýry na bazaru.

Odlet z Teheránu je 18. den brzy ráno s příletem do Prahy v dopoledních hodinách.

Mapa zájezdu

Průvodci zájezdu

17873336833470724.jpg

Omar Jamaein

Majitel CK a průvodce

"Nezaložil jsem si cestovku, abych seděl v kanceláři, ale abych cestovatelům ukazoval svět."

Omar je nadšený cestovatel se slabostí pro Blízký východ. Nejvíc si užívá méně turistická místa, kontakt s místními obyvateli a trhy. Má rád historii a o země kam cestuje se zajímá z hlubšího kontextu než pouze turistického. Rád vyráží i do přírody na dlouhé treky. Na průvodcovské práci miluje energii, kterou čerpá z nadšení cestovatelů, kteří jsou v zemi poprvé. 

OMAROVY TERMÍNY:

Mansour Abdoli

Mansour Abdoli

Místní průvodce

"Miluji svou zemi a svou práci průvodce. Každému cestovateli chci ukázat pravou tvář Íránu"

Mansour je naše místní spojka, spolehlivý chlapík, který naše zájezdy logisticky zajišťuje a který se podílí i na sestavování programu, protože jako místní zná samozřejmě Írán nejlíp z nás. Miluje přírodu a rád ukazuje zahraničním cestovatelům opravdový, autentický Írán. Na většině našich zájezdů se s ním osobně setkáte.

MANSOUROVY TERMÍNY:

vždy

Důležité informace

 • zájezdy se konají v malých skupinách maximálně 12 účastníků - průměrný počet účastníků je 8

​​

 • odlet je z Prahy s jedním přestupem se společností Austrian nebo Turkish Airlines

​​

 • přesuny po Íránu probíhají klimatizovaným mikrobusem

​​

 • český průvodce je přítomen po celou dobu zájezdu

 • místní průvodce je také přítomen po dobu zájezdu

 • Zájezd je komfortní, ale během úvodního treku je nutné být schopen ujít cca. 15 km horským terénem

 • zájezd je koncipovaný s plnou penzí, tzn. že máte k dispozici 3 jídla denně v ceně zájezdu. Nepřijdete o ochutnávání místních specialit na ulici během dne a někdy veřer.

 • po celou dobu treku je k dispozici dostatek vody k pití

 • hlavní zavazadlo si během dne nenesete, je postaráno o jeho transport

​​

 • minimální počet závazně přihlášených účastníků pro konání zájezdu je 6

​​

 • pro vstup do Íránu je zásadní podmínkou:​

 • být držitelem platného cestovního pasu s expirací (platností do) minimálně dalších 6 měsíců od konce platnosti víza

 • nemít v pasu žádné razítko z Izraele, ani z hraničních přechodů se sousedními zeměmi (Jordánsko, Egypt)​

 

 • víza za vás vyřídíme a cena zájezdu zahrnuje i vízový poplatek. Účastník je proto povinnen dodat nám scan svého pasu a portrétovou fotografii v elekronické podobě. Po podání elektronické žádosti může být žadatel vyzván k osobnímu pohovoru na íránské ambasádě v Praze (stává se to velmi výjimečně).​

 • vzhledem k vízovému procesu je nejzašší termín pro závazné přihlášení k zájezdu 3 týdny před odletem.​

 • v Íránu NELZE užívat mezinárodní platební karty a NEFUNGUJE ani bankovní spojení prostřednictvím Western Union. Doporučuje se tedy mít při cestě do Íránu dostatečnou zásobu hotovosti včetně rezervy pro případné nečekané události. V celém Íránu lze v bankách a směnárnách bez problémů směňovat měny USD a EUR na místní měnu.

 • další alternativou je pořízení místní předplacené bankovní karty, která vám přijde domů a nabijete si ji určenou částkou. Tuto kartu vám na požádání rádi zařídíme.

 • ženy v Íránu musí mít zakryté vlasy šátkem, nosit dlouhé kalhoty a rukávy a nenosit oblečení zbýrazňující boky. Muži mohou nosit krátké rukávy, ale kraťasy nejsou přípustné.

PROGRAM
MAPA
DŮLEŽITÉ INFORMACE
bottom of page