top of page

Madagaskar: zajímavá místa, která musíte vidět


Přemýšlíte o tom, že se vaše příští dovolená odehraje na Madagaskaru? Tomu se vůbec nedivím. Tenhle ostrov si vás podmaní svou neuvěřitelnou pestrostí – od úchvatné přírody přes rozmanitou historii až po báječné a nesmírně přátelské obyvatele.


Madagaskar coby čtvrtý největší ostrov na světě (a největší, který náleží k Africe) láká čím dál více návštěvníků z celé planety. Pyšní se délkou 1 600 km a šířkou 500 km. Díky tomu, že je izolován od pevniny, si dodnes uchovává typický ráz i jedinečný charakter přírody, kterou už jinde nenajdete, nebo kulturu a populaci, již nestihla evropská kolonizace.


Sedmý světadíl? Možná úplně jiný svět!

Ostrovu, který sice náleží k Africe, ale z geologického, etnologického ani přírodovědného hlediska s ní nemá moc společného, se často říká sedmý světadíl, což jasně ukazuje na jeho jedinečnost. Na svém místě se nachází už desítky miliónů let a zažít na něm můžete úplně jiný svět – třeba už proto, že tu najdete specifickou faunu a flóru.


Kromě nádherných pláží, které jsou zárukou stoprocentní spokojenosti, tu najdete i parky a rezervace, v nichž na vás čeká třeba prales, skalní město nebo vápencové hory. Prostě paráda!Co byste si na Madagaskaru neměli nechat ujít?

Vybral jsme pro vás zajímavá místa, která při návštěvě největšího afrického ostrova prostě musíte vidět a zažít, abyste si ho užili na maximum. A plus se seznamte s dalšími zajímavými informacemi o Madagaskaru.

Antananarivo (Tana)

Antananarivo nebo taky zkráceně Tana je hlavní město Madagaskaru. Jde o největší město na ostrově, které je hospodářským, správním a komunikačním centrem. Kromě turistiky tu finance pocházejí hlavně z průmyslu, ale i přírodních zdrojů.


Město bylo založeno okolo roku 1625 jako královské sídlo na náhorní pahorkatině a šlo především o pevnost na skále, která čněla z bažinatých rovin. Dnes tu obdivujeme na 50 kostelů a zrovna tolik je tu i mešit, nachází se tu jen málo výškových budov.


Za krásnou atmosféru města může právě i to, že jeho většinu tvoří dvou, maximálně třípatrové domy. Úzké křivolaké uličky mezi nimi jsou spojovány schodišti a silnice? Ty vedou skrze kopce parádními tunely.


V metropoli Madagaskaru byste rozhodně měli navštívit:


  • Královnin palác Manjakamiadana: jeho dnešní podoba je z konce 19. století, ovšem původní dřevěný palác tu stával už na jeho počátku. V roce 1995 budova bohužel vyhořela, a to těsně před tím, než měla být zapsána na seznam UNESCO.


  • Katedrály z 19. století: nejznámější z nich je katedrála Andolaho, která stojí na pahorku, kde nechala královna Ranavalona I. popravit křesťanské misionáře.


  • Muzeum umění a archeologie: v něm na vás čeká sbírka archeologických a etnografických předmětů sesbíraných po celém ostrově.

  • Jezero Anosy: na místě mokřadů ho nechal vybudovat král Radama I. a podle zadání měl mít tvar srdce. Uprostřed jezera ční malý kousek pevniny, který je úzkým pásem spojen s břehem jezera. Na ostrůvku stojí památník věnovaný vojákům padlým v 1. světové válce. V současnosti to tu ale i pořádně žije – vždy 26. června, na Den nezávislosti Madagaskaru, se na jezeře dělají fantastické ohňostroje.


  • Stadion Mahamasina: moderní dobu tu připomíná třeba stadion, na němž se hrává fotbal a rugby. Díky přestavbám v současnosti pojme i více než 40 000 diváků.


Národní park Andasibe-Mantadia

A teď už konečně rovnou do národního parku s naprosto výjimečnou faunou. Žije tu například indri, což je největší druh lemura, a to v okouzlujícím horském mlžném lese. Indri má jen miniaturní ocásek a černobílý kožíšek, takže vypadá jako trošku nepovedená panda – to mu ale na popularitě neubírá, naopak. Vidět ho chce úplně každý. A slyšet taky!Část národního parku Andasibe uvítá s otevřenou náručí každého. Druhá část, Mantadia, už je spíš pro zdatnější turisty – cesty tu bývají poměrně zarostlé, a tak je pohyb a přesun náročnější. Stojí to ale za to. Kromě nedotčeného primárního lesa tu nejspíš narazíte na indriho v tmavším provedení.Antsirabe

Antsirabe je třetí nejlidnatější město na ostrově a říká se mu malgašské Vichy – nabízí totiž termální prameny. Ty tvoří s mírným podnebím (díky poloze v nadmořské výšce 1 500 m) ideální kombinaci pro ozdravné pobyty.


Nedaleko odsud je také všemi oblíbené jezero Tritriva ve výšce 1 880 m n. m. a obdivuhodné je i zdejší vlakové nádraží z 90. let. Nenapodobitelnou atmosféru tu však utváří jiné dopravní prostředky – rikša typu pousse-pousse.


Přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha

Jedním z přírodních skvostů Madagaskaru je přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha. Je dost pravděpodobné, že jste viděli už aspoň fotografie na internetu, protože tady si matička příroda skutečně vyhrála.


Voda a vítr zde více než 200 milionů let vyřezávaly vápenec do rozeklaných vrcholů, které vypadají jako řada nekonečných nožů (odtud název Tsingy, což znamená "tam, kde se nedá chodit bosky").

Najdete zde unikátní kamenné ostré útvary, které si hýčká i samo UNESCO. Park je přístupný jen během období sucha, protože jinak je zaplaven vodou a hmyzem.


Nelítostná krajina ukrývá kaňony a soutěsky, hory, jezera i mangrovové bažiny. V klidu se tu projdete pěšky, ale jinak je to učiněný ráj pro lezce! V oblasti se také nachází spousta jeskyní a lidé často spojují výlet sem s pomalým sjížděním řeky Tsiribihina.


Akanin´ny Nofy

Už jste někdy byli v palmáriu? Pokud ne, rozhodně to napravte! V místě zvaném Akanin'ny Nofy se nacházejí nejen nádherné pláže, jezera a mangrovové porosty, ale také na 100 tisíc palem, které jsou pro ostrov typické.

Tahle soukromá rezervace ale skrývá i masožravé láčkovky nebo úžasné orchideje. Ze zvířat pak můžeme jmenovat třeba malé žáby, neškodné hady nebo rozkošně barevné chameleony či leguány.


Národní park Isalo

A v přírodě budeme směle pokračovat. Národní park Isalo je turisty velice oblíbený, protože je snadno dostupný. Jeho nejvyšší vrchol ční do výšky 1 268 m a celá krajina je roztodivně hornatá. Tvoří ji hlavně jurské pískovce a vápence, na její podobě se značnou měrou podílela eroze. Jsou tu ale i palmové lesy a savany – ty dotvářejí ráz národního parku k jeho dokonalosti.

Roste tu asi 400 druhů rostlin, spousta z nich jsou endemity, které se jinde nevyskytují. I na zvířata se tu dá báječně koukat, žije jich tu nepřeberné množství, ovšem hlavním lákadlem jsou vzácní lemuři.


Jsou tu také tři vodopády, ve kterých se můžete po procházkách zchladit, a řada druhů lemurů (dostávají se dost blízko, protože jsou znecitlivělí na člověka, takže pozor na jídlo!). Musíte si najmout průvodce (najdete je u vchodu), ale skvěle vám vysvětlili, jak to tady chodí a jaká je místní kultura.


Bonus navíc: Jasná obloha a nedostatek světelného znečištění umožňují neuvěřitelné západy slunce a noci plné hvězd. Nikdy jsem neviděl Mléčnou dráhu tak jasně.

Île Sainte Marie

Zatímco všichni jezdí na Nosy Be za lepšími plážemi a luxusnějšími letovisky, pokud chcete něco místního, levnějšího a pohodovějšího, podívejte se na Île Sainte Marie u východního pobřeží.


Toto bývalé hlavní město pirátů (nedaleko se potopil skotský pirát ze 17. století kapitán Kidd), známé jako Nosy Boraha, je pohodový ostrov plný malých zátok, pirátského hřbitova, vynikajících mořských plodů a pohodové karibské atmosféry. Žije zde přes 26 000 obyvatel a rozkládá se na ploše více než 85 mil čtverečních (220 km²).

Pláže sice nejsou tak dobré jako na Nosy Be, ale na jihu ostrova poblíž letiště se nachází krásná, nedotčená pláž s bílým pískem, kterou navštěvuje jen málo lidí. Tato část země je také nejlepší pro pozorování velryb (keporkaci sem připlouvají rozmnožovat se v období červenec-září).


Když sem jedete, leťte. Pomalá loď má téměř vždy zpoždění a nepřistává nikde poblíž většího města na pevnině. Jízdou lodí ztratíte celý den.


Nosy Ve

Ostrůvek s pobřežím s bílým pískem je učiněným rájem, zvlášť pokud chcete také pozorovat tropické ptáky a třeba i zahlédnout faetona červenoocasého, který hnízdí jen a jen na tomto ostrově.


Název Nosy Ve v překladu znamená Velký ostrov, což je poněkud s podivem, protože ostrůvek měří jen několik stovek metrů. Je ale neuvěřitelně krásný a na zdejších plážích chce aspoň na chvilku stanout každý. Na milovníky potápění a šnorchlování tu čekají korálové útesy, které nabízejí nezapomenutelnou podívanou na život pod hladinou.


Národní park Ranomafana

Národní park Ranomafana patří k těm nejznámějším na ostrově. Jeho vznik zásadně urychlilo objevení lemura zlatého, načež to se zápisem nových druhů lemurů šlo pěkně rychle. NP Ranomafana se rozkládá na 41 601 ha je pro něj typický tropický deštný les, řeka Namorona tu pro změnu vytváří malebné vodopády. Je tu na co se dívat!


Reniala

Vsadím se, že i tuhle rezervaci už jste minimálně na fotografiích viděli. Jde o místo s lesem baobabů na jihozápadě Ma